Echipa Nationala

Oktober negru pentru Romania. Ne-a batut si Austria!

Nationala Romaniei a suferit, miercuri seara, a treia infrangere consecutiva in mai putin de o saptamana.

Dupa 1-2 cu Islanda si 0-4 cu Norvegia, tricolorii au pierdut pe teren propriu intalnirea cu Austria, cu 0-1, meci din etapa a 4-a in Liga Natiunilor.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Schopf, cu un sfert de ora inaintea finalului partidei.

Austria a avut doua bare, cate una in fiecare repriza.

Mai intai, in minutul 22, Gregoritsch a trimis in transversala dupa o centrare din dreapta.

In partea secunda austriecii au mai avut o bara transversala la sutul lui Baumgartner deviat de Tatarusanu.

Romania a dominat finalul primei reprize, cand ne-am apropiat de trei ori periculos de poarta adversa, fara insa a avea luciditate la finalizare prin Bancu, Maxim si Alibec.

La doua minute dupa reluarea jocului in partea secunda Alibec a marcat cu o reluare din sase metri, dar golul a fost invalidat pentru o presupusa pozitie in afara din joc semnalizata de la margine.

Romania pierde pentru prima data in fata Austriei pe teren propriu in istoria confruntarilor directe.

In plus, pentru Romania este prima infrangere acasa de la aparitia UEFA Nations League.

România: 12. Tătăruşanu – 5. Bălaşa, 15. Burcă, 3. Toşca, 11. Bancu – 10. Maxim (8. Cicâldău ’62), 18. Marin, 23. Stanciu (19. Iancu ’83) – 17. Deac (9. Puşcaş ’83), 7. Alibec (13. Keşeru ’62), 20. Mitriţă (14. Hagi ’76). Selecţioner: Mirel Rădoi.

Austria: 12. Pervan – 21. Lainer, 3. Dragovic, 4. Hinteregger (5. Posch ’53), 8. Alaba – 18. Schopf (15. Ranftl ’76), 6. Ilsanker, 14. Bumgartlinger-cpt. (10. Grillitsch ’76), 19. Baumgartner – 11. Gregoritsch (9. Kalajdzic ’90), 23. X. Schlager. Selecţioner: Franco Foda.

Meciul a fost arbitrat de polonezul Daniel Stefanski, ajutat de asistenţii Marcin Boniek şi Dawid Igor Golis.