Echipa Nationala

Nu scapam de cosmarul Slovenia nici in 2022

Romania a pierdut amicalul cu Slovenia disputat, joi seara, pe Cluj Arena, scor 1-2.

Echipa vizitatoare a dominat prima repriza, cand a si marcat cele doua goluri prin Sesko (min.26) si Sporar (min.31).

Romania a avut o bara la 0-0, in minutul 9, cand Burca a reluat din voleu dupa o lovitura de la coltul terenului.

Partea secunda a apartinut in totalitate echipei Romaniei, dupa ce Edward Iordanescu a mutat cu Morutan in locul lui Cordea.

Jucatorul imprumutat de Galatasaray la Pisa s-a aflat la originea majoritatii actiunilor ofensive, ratand doua mari ocazii de gol.

Mai intai a avut un sut blocat in extremis de portarul Oblak, in minutul 49, pentru ca in minutul 74 sa trimita in transversala.

Dragus a redus din diferenta, in minutul 63, cu primul sau gol marcat pentru prima reprezentativa a Romaniei la doar a patra selectie. Un sut spectaculos cu exteriorul la vinclul portii goalkeeper-ului de la Atletico Madrid.

Acelasi Oblak a blocat providential devierea lui Puscas din minutul 75 la o pasa a lui Razvan Marin.

Dupa noua intalniri directe este egalitate perfecta intre Romania si Slovenia, trei victorii de fiecare parte si trei remize.

Slovenia a castigat pentru prima data in Romania.

Edward Iordanescu a debutat patru jucatori la prima reprezentativa in acest meci: Oprut, Boloca, Petrila si Moldovan.

Romania: Moldovan - Cr. Manea, Burcă, Nedelcearu (Drăguşin 72), Vătăjelu (Opruţ 60) - R. Marin (Boloca 84), M. Marin, Cicâldău (Olaru 60) – Cordea (46 Moruţan), Puşcaş, Drăguş (Petrila 73). Selectioner: Edward Iordănescu;

Slovenia: Oblak - Stojanovic, Blazic (Mevlja 46), Bijol, Balkovec (Sikosek 70) – Lovric (Karnicnik 46), Cerin, Kurtic (Stankovic 85), Verbic (Horvat 79) - Sesko, Sporar (Vomberger 46). Selectioner: Matjaz Kek;

Arbitru: Nicolas Laforge (Belgia);

Cartonaşe galbene: Drăguş 34, Olaru 82 / Lovric 23, Balkovec 48, Stojanovic 58, Verbic 66, Sikosek 83.