Echipa Nationala

Nationala sub 17 ani cu un pas de calificarea la Campionatul European

Echipa nationala de juniori sub 17 ani a Romaniei a invins Danemarca, cu 6-1, si a facut un pas urias spre calificarea la turneul final al Campionatului European din 2015.

Jucatorii antrenati de fostul mare international Florin Raducioiu au reusit un al doilea meci perfect in grupa de calificare la Turneul de Elita.

Florin Coman, jucatorul de la Academia Gheorghe Hagi, a marcat un hattrick in primele 30 de minute ale meciului, iar Ianis Hagi, a oferit doua pase decisive.

Motreanu, Gisa si Ciobanu au completat scorul final prin reusitele din repriza a doua.

Romania mai are de jucat, marti de la 17:30, cu modesta echipa a Andorrei, iar un succes in fata acesteia ar duce formatia tricolora la turneul final.

Tot marti, liderul Cehia intalneste Danemarca.

In acest moment, dupa doua jocuri, Cehia conduce Grupa 12 de calificare, cu 6 puncte, urmata de Romania si Danemarca, fiecare cu trei puncte. Andorra este lanterna fara niciun punct.