2
0
Finlanda

Romania invinge Finlanda cu 2-0. Ultimele minute pentru Lobont in nationala

Nationala Romaniei a invins Finlanda, cu 2-0 (1-0), marti seara, intr-un meci amical disputat pe stadionul Ilie Oana din Ploiesti.

Cristi Manea a deschis scorul in finalul primei reprize din pasa lui Constantin Budescu.

In partea secunda Ciprian Deac, un alt jucator al campioanei CFR Cluj, a majorat avantajul nationalei Romaniei.

Ultimele cinci minute i-au apartinut lui Bogdan Lobont, jucator care a intrat in locul lui Ciprian Tatarusanu pentru a-si marca retragerea oficiala din echipa nationala.

Pentru Romania este a patra victorie consecutiva din acest an, dupa 2-1 cu Israel, 1-0 cu Suedia si 3-2 cu Chile.

Caseta tehnica:

România: Tătăruşanu - Manea,  Săpunaru (Toşca '57), Bălaşa, Bancu - Anton, Stoian - Deac (Man '65), Mitriţă (Grozav '80), Budescu (Chipciu '57) - Băluţă (Puşcaş '63). Selecţioner: Cosmin Contra. Antrenor Cosmin Contra.

Finlanda: Hradecky - Toivomaki, Toivio, Vaisinen, Pirinen (Uronen '65) - Lod, Lam (Kamara '57), Sparv, Taylor (Vayrynen '76) - Skrabb (Soiri '57), Sadik (Karjalainen '63). Antrenor Markku Kanerva.

Arbitru: Robert Harvey (Irlanda).

22:26

Final de partida. Romania continua seria pozitiva de rezultate din acest an.

90'

Interventie a lui Lobont la o minge in careul nostru. Aplauze pentru interventia portarului nostru.

88'

Aplauze la scena deschisa pentru Lobont, jucator care va repune din sase metri.

87'

Lobont intra pentru ultima oara pe teren in tricoul nationalei Romaniei.

86'

Sut peste poarta noastra dupa o noua faza fixa.

85'

Lovitra libera a Finlandei ramasa fara rezultat. Sut peste poarta. Intre timp Lobont se pregateste sa intre pe teren pentru ultimele minute internationale din cariera.

61'

Gol Deac!

Deac majoreaza avantajul Romaniei cu un sut din interiorul careului.

37'

Gol Manea!

Manea deschide scorul dupa o minge a lui Mitrita respinsa in fata de portarul advers.

31'

Lob incercat de Budescu din apropierea centrului terenului. Mingea iese putin afara.

1'

A inceput meciul.

0'

Mitrita scapa singur cu portarul dupa un exterior al lui Budescu. Intervine decisiv Hradecky.

19:28

Echipa de start a Romaniei

12. Tătărușanu - 4. Manea, 22.  Săpunaru-cpt., 27. Bălașa, 11. Bancu - 15. Anton, 18. Stoian - 17. Deac, 28. Mitriță, 14. Budescu - 13. Băluță. Selecționer: Cosmin Contra

Rezerve: 1. Lobonț, 16. Niță, 23. Lung - 2.  Benzar, 3.  Toșca, 5. Nedelcearu, 7. Chipciu, 9. Rotariu, 10. Grozav, 19. Țucudean, 20. Cicâldău, 24.  Nedelcu, 26.  Man, 29. Pușcaș

11:10

Romania si Finlanda s-au mai intalnit pana acum de 10 ori in istoria confruntarilor directe, iar tricolorii n-au pierdut niciodata in fata scandinavilor, obtinand sapte victorii si trei remize.

11:08

Romania si Finlanda s-au intalnit ultima oara in campania de calificare la EURO 2016. Tricolorii s-au impus la Helsinki, cu 2-0 prin dubla lui Stancu, in timp ce pe Arena Nationala am smuls in extremis un 1-1, punct care ne-a pastrat in cursa pentru calificarea directa la turneul final.

11:07

Pentru Cosmin Contra meciul cu Finlanda este al 8-lea in calitate de selectioner al Romaniei. Bilantul lui "Gurita" este de cinci victorii, o remiza si o infrangere.

11:05

Pentru Romania este al patrulea amical din acest an, tricolorii avand pana acum procentaj maxim de victorii in 2018 dupa 2-1 in Israel, 1-0 cu Suedia la Craiova si 3-2 cu Chile la Graz.