1
Romania
Keseru 59'

Asa am trait Suedia - Romania 2-1 in preliminariile EURO 2020

Am transmis meciul Suedia - Romania live text in aceasta pagina, sambata seara, cu incepere de la ora 19:00.

20:52

90'

Incredibila ocazie ratata de Grigore. Sut in portarul Olsen din cativa metri.

90'

Tatarusanu scoate in extremis in corner sutul lui Isak.

90'

Patru minute de prelungire.

87'

Sapunaru cade in careul advers la o centrare a lui Chipciu. Se arata repunere din sase metri. Nici vorba de penalty.

85'

Ianis Hagi pierde o minge la centrul terenului, suedezii ies periculos pe contraatac si Claesson trimite in plasa laterala.

83'

Tatarusanu ne tine in meci si se opune golului la o reluare din apropiere.

79'

Chipciu centreaza inalt in careu, dar Ianis Hagi faulteaza in atac.

76'

Andrei Ivan in locul lui Baluta. Totul pe atac in ultimele minute.

65'

Sansa de gol ratata de suedezi pe contraatac. Tatarusanu a intervenit decisiv la sutul lui Krafth. S-a incins jocul.

64'

Ianis Hagi intra in locul lui Puscas.

63'

Romania pune stapanire pe joc si ameninta poarta prin Keseru. Minge alaturi.

62'

Bancu o ia la fuga spre careul advers si obtine lovitura libera in duel cu Olsen.

61'

Au prins curaj si cei aproximativ 3000 de romani din tribune: "Haideti pe ei, pe mama lor!"

59'

Gol Keseru!

Romania revine in meci prin reusita lui Keseru. Lovitura de cap din centrarea lui Marin.

55'

Ratam cea mai mare ocazie de pana acum prin Marin, jucator care trimite incredibil peste poarta din centrul careului. N-ai voie sa ratezi dintr-o asemenea pozitie!

54'

Berg reia cu capul pe langa poarta dupa un corner.

46'

Mitrita, aproape inexistent pe teren in prima repriza, a fost inlocuit cu Keseru.

46'

19:47

Pauza in meciul de la Stockholm. O prima repriza in care Suedia ne-a adormit cu un joc de asteptare, pentru a ne lovi de doua ori intr-un interval de doar cateva minute.

40'

Gol Claesson!

Suedia ne surprinde din nou. De aceasta data Claesson a marcat cu un sut din interiorul careului.

34'

Gol Quaison!

Dragos Grigore doarme in ghete si il lasa pe Quaison sa finalizeze din 4-5 metri. Un gol pe care l-am facut practic cadou.

32'

Stanciu suteaza putin pe langa poarta dintr-o lovitura libera.

28'

Marin suteaza pe poarta, dar nu-i pune probleme lui Olsen.

25'

Krafth in locul lui Lustig.

24'

Lustig se resimte si gazdele ar putea face o prima schimbare.

23'

Chipciu trimite in careu pentru Puscas, dar se ridica fanionul de la margine pentru un offside.

20'

Tatarusanu se resimte dupa o ciocnire cu un adversar. Face semn ca este in regula.

17'

Sut al lui Larsson in zidul nostru. O faza fixa usor acordata de Michael Oliver.

16'

Contra foarte periculoasa a tricolorilor, Chipciu scoate in centru la Stanciu si acesta rateaza complet executia. Ar fi avut timp si de o preluare.

15'

Chipciu suteaza pe poarta din afara careului. Mingea a fost usor deviata in breatele lui Olsen.

13'

Suporterii romani prezenti pe Friends Arena incep sa se auda tot mai tare. Pe teren jocul se desfasoara mai degraba dupa coordonate de prudenta.

5'

Stanciu trimite in careu pentru aparitia lui Chipciu dintr-o lovitura libera. Pentru un varf de gheata fostul stelist rateaza interceptia.

3'

Suedezii ajung cu usurinta in careul nostru pe o contra, dar avem sansa cu preluarea ratata din partea lui Berg.

2'

O prima interventie a lui Tatarusanu la reluarea lui Granqvist cu capul.

1'

Start de partida la Stockholm.

18:55

SUEDIA: 1. Olsen – 2. Lustig, 3. Helander, 4. Granqvist-cpt., 6. Augustinsson – 10. Forsberg, 7. S. Larsson, 20. Olsson, 17. Claesson – 11. Quaison, 9. Berg. Selecționer: Janne Andersson;
Rezerve: 12. Johnsson, 23. Nordfeldt – 5. Fransson, 8. Isak, 13. Svensson, 14. Tinnerholm, 15. Larsson, 16. Krafth, 18. Papagiannopoulos, 19. Andersson, 21. Durmaz, 22. Sema.

ROMÂNIA: 12. Tătărușanu – 6. Manea, 21. Grigore, 22. Săpunaru-cpt., 11. Bancu – 3. Băluță, 18. Marin – 7. Chipciu, 10. Stanciu, 20. Mitriță – 9. Pușcaș. Selecționer: Cosmin Contra;
Rezerve: 1. Pantilimon, 16. Niță – 2. Benzar, 4. Moți, 5. Nistor, 8. Hagi, 13. Keșeru, 14. Cicâldău, 15. Anton, 17. Deac, 19. Ivan, 23. Man

09:56

Acesta este a 10-a confruntare intre cele doua nationala. Pana acum bilantul este in echilibru total: 3 victorii de fiecare parte si 3 remize.

Suedia n-a mai invins Romania din 1956, un 2-0 la Bucuresti intr-un amica.

Romania n-a pierdut niciodata un meci oficial contra Suediei (2 victorii si o remiza).

Ultimul meci oficial a fost pe 10 iulie 1994 la San Francisco in sferturile Cupei Mondiale: 1-1 dupa 90 de minute, 2-2 dupa 120 de minute, 5-4 pentru Suedia in urma loviturilor de departajare.

De atunci cele doua echipe s-au mai intalnit o singura data, in martie 2018, intr-un amical la Craiova castigat de tricolori, cu 1-0, gol Dorin Rotariu.