1
0
Australia U23

Romania U23 incheie cu victorie cantonamentul de la Marbella

Nationala U23 a Romaniei a sustinut, marti seara, ultimul amical in cadrul cantonamentului de la Marbella (Spania). Tricolorii au invins echipa similara a Australiei prin golul marcat de George Ganea in debutul intalnirii.

George Ganea a marcat unicul gol al meciului, in minutul 9, cu un lob spectaculos dupa o pasa lunga trimisa de Andrei Ciobanu din propria jumatate de teren.

Nicolae Dica a condus echipa Romaniei de pe margine, desi pe banca a luat loc si Mirel Radoi, ajuns la Marbella dupa amicalul primei reprezentative cu Anglia.

Jucatorii trimisi in teren de Dica au fost urmatorii:

Aioani (M. Popa 70) – Raţiu (Manea '70), Paşcanu, Nedelcu, Boboc (Velisar '83) – M. Marin (Buta '89), M. Dulca (R. Grigore '89) – Cîmpanu, Ciobanu (Perianu '83), Măţan (O. Popescu '46) – G. Ganea (Costache '70).

Romania va evolua la Jocurile Olimpice de la Tokyo intr-o grupa cu Hondura, Noua Zeelanda si Coreea de Sud.

Turneul olimpic de fotbal va debuta in 20 iulie.

22:52

Fluier final. Victorie pentru Romania U23 in amicalul cu echipa similara a Australiei.

83'

Perianu in locul lui Ciobanu.

79'

Minge in careu pentru Ciobanu, acesta scapa mingea de sub control si irosim o buna faza de atac.

78'

Schimbare de portar la noi. Popa in locul lui Aioani.

77'

Contraatac al Australiei doi contra unu. Revine in extremis Pascanu si pune un picior salvator blocand pasa decisiva.

74'

Sut in forta trimis de Popescu deviat de un adversar. Corner pentru Romania.

72'

Patrundere in viteza a lui Popescu pe stanga. Sut pe langa poarta australiana.

70'

Costache intra in locul lui Ganea.

57'

Lovitura libera pentru Australia ramasa fara rezultat pe tabela.

50'

Octavian Popescu intra in locul lui Matan.

46'

A inceput repriza a doua.

21:48

Romania incheie repriza in ofensiva. 1-0 dupa primele 45 de minute dupa reusita lui George Ganea.

44'

Cartonas galben primit de Baghuelou pentru un fault asupra lui Ganea.

43'

Ocazie pentru Australia la sutul lui Arzani dintr-o lovitura libera.

25'

Pauza de hidratare.

21'

Primul corner al meciului apartine Romaniei.

19'

Matan incearca sutul din interiorul careului si trimite in blocaj.

12'

O noua pasa in adancime pentru Ganea. Acesta depaseste portarul iesit din careu, dar se grabeste si trimite mult peste poarta.

10'

Excelenta si pasa lui Ciobanu peste intreaga aparare australiana la faza golului marcat de Ganea. Acesta a preluat cu siretul si a intepat mingea din 16 metri peste portarul advers.

9'

Gol Ganea!

Romania deschide scorul prin George Ganea. Finalizare cu lob de efect peste portarul australian.

1'

A inceput meciul. Romania are prima posesie.

21:00

Romania U23: 12 Aioani - 15 Ratiu, 4 Pascanu, 16 Nedelcu, 2 Boboc - 8 Marin, 18 Dulca - 10 Cimpanu, 11 Ciobanu, 20 Matan - 9 Ganea.

Australia U23: 1 Brewer - Cleuer, 4 Baghuelou, 5 Ryan, 22 O'Toole - 25 Watts, 19 Teague, 6 Francois, 11 Arzani - 15 Najjarne, 14 Iredale.