0
0
Romania U21

Asa am trait Romania U21 - Germania U21 la Campionatul European

Marti seara, de la 19:00, am transmis LIVETEXT in aceasta pagina, meciul Romania-Germania la Campionatul European de tineret.

20:52

Final de partida. Romania incheie competitia fara infrangere. Din pacate ne oprim aici. Olanda si Germania merg in sferturile de finala.

89'

Centrare in careul nostru si nemtii au a doua bara a meciului. Pieper a trimis cu capul in transversala.

88'

Olaru trimite in adancime pentru urcarea lui Popescu. Putin a lipsit ca acesta sa ajunga primul la balon. Se joaca pe contre, cu un plus de incisivitate din partea echipei noastre.

85'

Olaru cade usor in careul advers. Arbitrul spaniol lasa jocul sa continue.

76'

Octavian Popescu intra in locul lui Petre care, sa recunoastem, n-a jucat nimic in acest meci.

75'

Interventie decisiva a lui Vlad la un sut din interiorul careului.

71'

RATARE
Nmecha suteaza in bara si scapam cu fata curata!

70'

Lovitura de la 11 metri pentru Germania la un hent comis de Oaida.

69'

Al cincilea galben incasat de tricolori. Ciobotariu il opreste neregulamentar pe Berisha.

65'

Ciobanu trimite peste zid, dar e o minge pe portar. Intentia a fost buna, dar rezultat e dezamagitor.

64'

Olaru obtine lovitura libera in 17 metri. Pieper incaseaza cartonasul galben.

63'

Dragusin intra in locul lui Pascanu.

62'

Pascanu ramane intins pe gazon in careul nostru. Dragusin de la Juventus se pregateste sa debuteze la acest EURO.

60'

Cu 30 de minute ramase pana la final suntem practic condamnati sa castigam acest meci, daca vrem sa ne calificam in sferturi.

60'

Revenim la meciul nostru, unde Ciobanu suteaza mult peste poarta.

59'

Intre timp Olanda a facut 3-0 cu Ungaria si batavii sunt siguri de cele trei puncte prin care ajung la un total de 5.

59'

Obtinem lovitura libera in marginea careului german. Pozitie buna pentru sutul lui Ciobanu.

58'

Morutan intra in locul lui Dulca.

48'

Matan avertizat.

46'

Ciobanu a intrat in locul lui Itu. Evolutie modesta in prima repriza pentru jucatorul de la CFR Cluj.

46'

19:55

La rezultatele inregistrate la pauza Romania rateaza calificarea in sferturi. Germania, Olanda si Romania au cate 5 puncte.

19:47

Pauza intre Romania si Germania. Intre timp Olanda a deschis scorul cu Ungaria.

41'

Scapam cu fata curata dintr-o faza complicata. Corner pentru Germania care preseaza tot mai puternic.

40'

Razvan Itu, avertizat pentru o intrare din spate.

39'

Ajungem dupa minute bune in jumatatea adversa, dar pierdem rapid posesia cu Petre in prim plan.

32'

Nmecha suteaza in bratele lui Vlad.

27'

Gresim tot mai mult in aparare si le oferim adversarilor un nou corner. Mutu e ingandurat pe margine.

26'

Vlad retine sutul lui Berisha din lovitura libera.

25'

Itu intrat tarziu asupra lui Klimowicz si nemtii obtin lovitura libera in preajma careului nostru.

24'

Pascanu respinge de pe linia portii lobul lui Klimowicz. O gaura mare in apararea noastra.

20'

Schlotterbeck sare la cap si trimite pe langa poarta dupa o centrare din corner. Dulca n-a sarit acolo in apararea noastra.

16'

Vladoiu blocheaza in corner centrarea lui Raum.

12'

Matan incearca patrunderea in banda stanga. E nevoie de doi germani pentru blocarea acestuia. Ramanem in posesie.

6'

Continuam sa atacam si o facem curajos. Mutu s-a tinut de cuvant si jucam la victorie acest meci decisiv.

4'

Matan trimite in bara dupa o faza de contraatac excelent dezvoltata de Vladoiu in flancul drept.

3'

Un fundas german respinge de langa bara capul lui Ciobotariu.

3'

Corner

Obtinem si noi primul corner al meciului.

2'

Nemtii aduc mingea in careul nostru, dar se fluiera faul in atac asupra lui Vladoiu.

1'

Start de partida. Germania are lovitura de incepere.

18:06

GERMANIA: 12 Dahmen – 2 Vagnoman, 5 Pieper, 4 Schlotterbeck, 3 Raum – 21 Baku, 6 Dorsch, 8 Maier – 10 Nmecha, 22 Klimowicz, 11 Berisha.

ROMANIA: 1 Vlad – 19 Vladoiu, 4 Pascanu, 13 Ciobotariu – 16 Harut, 18 Itu, 6 Dulca, 14 Oaida, 22 Olaru – 21 Petre, 20 Matan.

10:23

Intalniri directe

Cele doua echipe s-au intalnit de cinci ori la U21, iar Romania n-a obtinut decat o remiza, pierzand de patru ori.

2019, Germania – Romania 4-2 (semifinale, Campionatul European din Italia)
2014, Germania – Romania 8-0 (preliminarii Campionatul European)
2013, Romania – Germania 2-2 (preliminarii Campionatul European)
2006, Germania – Romania 5-1 (preliminarii Campionatul European)
1998, Romania – Germania 0-1 (meci de clasament pentru locurile 5-8, Campionatul European de la Bucuresti).

Partida va fi arbitrata de o brigada din Spania, cu Guillermo Cuadra Fernandez.