1
Georgia U21
Guliashvili 72'

Romania U21 la egalitate cu echipa similara a Georgiei

Florin Bratu a debutat pe banca nationalei de tineret U21 a Romaniei in amicalul cu echipa similara a Georgiei. Cele doua echipe sunt calificate din oficiu la Campionatul European din 2023 in calitate de echipe gazda.

Romania a deschis scorul prin Ianis Stoica, in minutul 17, din centrarea perfecta a lui Antonio Sefer.

Gruzinii au presat mai mult in partea secunda si au reusit in cele din urma egalarea prin Guliashvili, in minutul 72.

Portarul Popa a avut o interventie decisiva in minutele de final la sutul lui Samsonia.

Romania ar fi trebuit sa mai joace si cu Anglia U21, dar englezii au renuntat sa mai vina la Bucuresti din cauza unor cazuri de covid aparute in lot.

In conditiile anularii amicalului cu Anglia, tricolorii pregatiti de Florin Bratu au sustinut un amical cu divizionara secunda FC Buzau disputat cu portile inchise pe stadionul Dinamo.

Meci pe care Romania U21 l-a castigat, cu 2-1. Au marcat: Miculescu (38), I. Stoica (62) / Al. Munteanu (26).

Florin Bratu a trimis in teren la meciul cu Georgia urmatoarea formula de echipa:

M. Popa – Ţîrlea, Screciu, Racoviţan (Drăguşin '82), Ţicu – D. Albu (Pop '82), Dican (Periabu '82)– Sefer (Cîmpanu '71), Miculescu (Pitu '81), Petrila (Oct. Popescu '71) – I. Stoica (Cr. Dumitru '82).

22:53

84'

Samsonia il pune la grea incercare pe Popa. Corner pentru Georgia.

72'

Gol Guliashvili!

Georgia egaleaza prin Guliashvili. Un gol venit firesc dupa cursul jocului din aceasta repriza.

62'

Lansare in adancime pentru Ianis Stoica. Iese portarul Megrelishvili si blocheaza.

52'

Gruzinii incep mai sus aceasta parte secunda incercand sa ne surprinda.

47'

Kapandze suteaza in plasa exterioara a portii lui Popa.

46'

Start de repriza secunda.

21:50

Pauza in meciul de la Voluntari.

42'

Sansa a oaspetilor la reluarea de cap a lui Gagua. Mingea s-a dus pe langa poarta.