2
Italia U19
Volpato 68' Baldanzi 47'

Romania pierde primul meci la Campionatul European U19

Tricolorii mici au debutat cu infrangere la Campionatul European U19, scor 1-2, contra Italiei.

Dupa o prima repriza cu patru mari ocazii ale Italiei, portarul Popa fiind eroul Romaniei, Baldanzi a deschis scorul in minutul 47.

Romania a reusit egalarea prin Andronache dupa numai sase minute.

Presiunea italienilor a inclinat in cele din urma balanta, Volpato marcand golul victoriei, in minutul 68.

Pentru Romania urmeaza, marti, meciul cu Franta.

22:49

89'

Andrei trimite lung in careul italienilor. Mingea ajunge in bratele portarului.

89'

Galben vazut de Faticanti pentru un fault asupra lui Tanasa la centrul terenului.

77'

Enes Sali intra in locul lui Andronache.

68'

Gol Volpato!

Defensiva noastra cedeaza in fata asediului italian si Volpato marcheaza cu un sut din apropiere.

62'

Cartonas galben primit de Mulazzi pentru o tinere in propria jumatate de teren.

58'

Popa respinge in extremis sutul lui Fabbian.

56'

Ocazie imensa ratata de Italia.  Ambrosino trage de la distanta, Popa respinge in lateral si Nasti reia incredibil pe langa poarta.

52'

Gol Andronache!

Goool Romania! Andronache inscrie cu o reluare din cativa metri, dupa ce intr-o prima faza bara transversala ii salvase pe italieni.

50'

Pantea executa lung in careu o lovitura libera si reusim sa reluam pe poarta. Retine Desplanches.

48'

Chiritoiu se demarca in careul advers si trage peste poarta.

47'

Gol Baldanzi!

Italia deschide scorul prin Baldanzi la prima ocazie din partea secunda.

46'

A inceput partea secunda.

21:47

Pauza in meciul de pe DAC Arena din Dunajska Streda. 0-0 dupa primele 45 de minute. Italia a avut patru mari ocazii, Romania doar una la ultima faza a meciului.

45'

Prima noastra faza fixa. Nu scoatem nimic din lovitura libera, dar mingea ramane la noi dintr-o contra. Andronache este blocat de portarul Desplanches, dar a fost o faza clara de penalty pentru o tinere. Nu exista VAR la aceasta categorie de varsta.

43'

Minge in careu pentru Nasti. Acesta suteaza mult peste poarta.

41'

Popa are o noua interventie decisiva. Scoate in corner sutul lui Baldanzi pe coltul scurt.

41'

Casadei patrunde in zona centrala si trage peste poarta.

38'

Bodisteanu scoate la randul sau faultul in jumatatea italiana.

37'

Giovane executa in fata portii. Mingea e respinsa in corner de Gergely.

36'

Baldanzi obtine lovitura libera in marginea careului nostru la un duel cu Sirbu.

36'

Ambrosino cade in careul nostru, dar este o simulare si jocul continua.

31'

Andronache suteaza in blocaj.

21'

Sansa mare de gol pentru Italia la executia lui Nasti. A treia interventie decisiva din partea lui Popa in aceasta repriza.

20'

Popa intervine din nou de aceasta la sutul lui Fabbiani.

16'

Popa intervine decisiv la capul lui Ambrosino.

14'

Nasti suteaza peste poarta noastra din interiorul careului.

7'

Radaslavescu ia o faza pe cont propriu si are un sut bun spre poarta.

1'

A inceput meciul.

0'

ROMÂNIA U19: 1. Popa (Cpt.) – 5. Pîrvulescu, 4. Gergely, 3. Dănuleasă, 2. Pantea – 8. Pandele, 6. Sîrbu – 11. Bodișteanu, 7. Radaslavescu, 15. Andronache – 9. Chirițoiu
Selecționer: Adrian Văsîi
Rezerve: 12. Borbei, 14. Coubiș, 16. Radu, 17. Tănasă, 18. Sali, 19. Ciuciulete, 20. Popescu, 21. Andrei

ITALIA U19: 1. Desplanches – 17. Mulazzi, 5. Ghilardi, 4. Coppola, 6. Giovane (Cpt.) – 7. Fabbian, 16. Faticanti, 8. Casadei – 11. Nasti, 18. Baldanzi, 9. Ambrosino
Selecționer: Carmine Nunziata
Rezerve: 12. Zacchi, 2. Stivanello, 3. Turricchia, 13. Terracciano, 15. Fontanarosa, 19. Fazzini, 21. Degli Innocenti, 23. Volpato