1
1
Norvegia

Asa am trait Romania - Norvegia

Marti seara am tranmis live text de la Arena Nationala meciul Romania - Norvegia din preliminariile EURO 2020. La partida vor asista aproape 30.000 de copii pana in 14 ani, un adevarat record in materie.

23:41

90'

Se joaca de la o poarta la alta. Ratam noi de doua ori prin Andone, au si ei o ocazie prin King cu capul. S-a terminat Suedia-Spania 1-1.

90'

Gol Serloth!

Centrare din dreapta si Serloth marcheaza cu capul pentru 1-1.

90'

Spania a egalat in Suedia!!! 6 minute de prelungire la Bucuresti.

86'

Lovitura libera periculoasa pentru poarta noastra.Odegaard trimite peste poarta si copiii se bucura ca la un gol al tricolorilor.

84'

Ultima schimbare la noi cu Bordeianu in locul lui Anton.

80'

Faza promitatoare de atac pentru echipa noastra incheiata cu sutul lui Marin pe langa poarta.

78'

Cicaldau pregatit sa intre in teren. Mitrita este jucatorul schimbat in aplauzele intregului stadion. Copiii sunt incantati de jocul mijlocasului nostru.

70'

In continuare 1-0 pentru Suedia cu Spania. Avem nevoie sa marcam si golul doi, Norvegia fiind tot mai periculoasa. Isi joaca ultimele sanse de calificare aici la Bucuresti.

68'

Noul intrat Johnsen trimite cu capul in bratele lui Tatarusanu dupa un corner.

67'

Intre timp in echipa noastra a intrat Andone in locul lui Puscas.

65'

Romania trece pe langa 2-0 la o faza cu minge trimisa in transversala dupa un corner. Apoi pe atacul norvegian am trecut prin mari emotii. Meciul s-a incins si capata accente dramatice.

62'

Gol Mitrita!

GOOOL ROMANIA

Mitrita i-a o faza pe cont propriu si inscrie cu un stang fabulos la coltul lung. Copiii sunt in al noualea cer, ce bucurie!!!

61'

Il vedem prima data si pe Marin cu o actiune impetuoasa in flancul drept ajutat de Mitrita. Scoatem cornerul.

60'

Sut al lui Odegaard blocat de Nedelcearu. Corner pentru Norvegia si Andone vine la banca pentru schimbare.

58'

Stanciu se vede prima data in acest meci cu o patrundere in zona centrala din pasa neobositului Mitrita. Sut pe poarta blocat de portar. Trebuie sa cedeze pana la urma acest Jarstein, liderul selectiilor in echipa Norvegiei.

54'

Vestile proaste continua. Suedia a deschis scorul in meciul cu Spania (1-0).

52'

Puscas rateaza de la 11 metri sau, mai bine spus, apara portarul norvegian. Ce dezamagire pentru copii, pentru noi toti.

51'

11 metri obtinut de Deac din pasa lui Mitrita.

48'

Din nou pericol in careul nostru. A cata oara tremuram la o faza fixa a norvegienilor? Se incalzesc pe margine Ianis Hagi, Coman si Andone.

47'

Abilul King obtine usor o lovitura libera in marginea terenului la un duel cu Rus.

46'

S-a reluat meciul. O schimbare la oaspeti, numarul 9 Serloth a intrat in locul lui Henriksen.

45'

Cea mai mare ocazie a Romaniei in aceasta repriza ii apartine lui Mitrita dupa o cursa personala de toata frumusetea. Sutul e blocat cu o mana de portarul norvegian.

42'

Benzar vede primul avertisment al meciului.

37'

RECORD de spectatori la un meci cu portile inchise!

29.854 spectatori anuntati pe Arena Nationala, toti copii sub 14 ani. Precedentul record era de 22.000.

37'

Patrundere a lui Mitrita pe stanga si o centrare la care Deac nu ajunge.

33'

Faza de penalty in careul Norvegiei, insa centralul scotian lasa jocul sa continue.

31'

Din pacate pana acum nu prea ne-am intalnit cu mingea. Norvegia controleaza mingea si are majoritatea atacurilor. Contra trebuie sa schimbe ceva la pauza daca vrem sa invingem astazi. Ar fi pacat pentru acesti minunati copii sa nu o facem.

30'

Din nou pericol la poarta noastra dupa o faza fixa, de aceasta data de pe dreapta. Tatarusanu reuseste sa blocheze in doi timpi.

28'

Lovitura libera periculoasa pentru poarta noastra, undeva in lateral stanga. Este o schema a norvegienilor, cu centrare in careul nostru. Reusim sa respingem prin Benzar.

24'

Norvegia aduce din nou mingea in careul nostru. Doar corner din fericire.

21'

Norvegia revine in atac si ameninta poarta noastra prin Henriksen.

15'

Purtati pe sus de copiii din tribune tricolorii ataca tot mai curajos. Stanciu incearca poarta si o gaseste cu un sut pe jos.

15'

Ne aratam si noi coltii pe contraatac prin Mitrita. Acesta patrunde in careu, dar nu prinde poarta.

14'

Din nou pericol in careul nostru, scapam din fericire doar cu un corner.

12'

Prima ocazie a meciului apartine Norvegiei la sutul lui Odegaard din marginea careului. Respinge Tatarusanu in lateral.

11'

Patrundere a lui Benzar pe dreapta si o minge trimisa in plasa laterala. Impresionanta atmosfera cu acesti minunati copii care isi ridica vocile la fiecare actiune a tricolorilor.

9'

Centrare in careul nostru pentru King. Acesta faulteaza in atac si vom avea posesia.

4'

Un prim atac al Romaniei prin Stanciu in partea dreapta. Centrarea acestuia trece prin fata portii si ajunge in cealalta extrema la Mitrita.