0
0
Muntenegru

Asa am trait Romania - Muntenegru in Liga Natiunilor

Romania a debutat, vineri seara, in Liga Natiunilor pe teren propriu, la Ploiesti, contra nationalei statului Muntenegru. Partida a fost live text in aceasta pagina de la ora 21:45.

23:37

Final de partida. Debut cenusiu pentru Romania in Liga Natiunilor.

90'

Anton suteaza peste poarta si iroseste ultima sansa de gol a Romaniei.

90'

Atacam cu minge inalta pentru reluarea cu capul pe care Maxim o iroseste cu prea mare usurinta.

90'

Tatarusanu aproape de o gafa monumentala. Jovovic a atacat balonul la o pasa trimisa acasa, dar Tatarusanu isi repara eroarea si scapam cu fata curata.

90'

Partida e prelungita cu 5 minute.

88'

Ocazie de gol ratata de muntenegreni prin fundasul Tomasevic.

87'

Lovitura libera pentru oaspeti din preajma careului Romaniei. Un fault provocat de Anton.

78'

Cartonas rosu !

Oaspetii raman in inferioritate numerica, dupa ce atacantul Mugosa vede al doilea galben pentru o intrare nesportiva asupra lui Balasa.

72'

Pintilii nu mai poate continua si astfel Contra epuizeaza schimbarile prin introducerea lui Anton.

67'

Budescu intra in locul lui Mitrita.

63'

Centrare a lui Stanciu din corner, insa Keseru nu gaseste nici de aceasta data poarta cu o lovitura de cap.

53'

Din nou presiune a tricolorilor la poarta celor din Muntenegru. Oaspetii scapa cu fata curata si de aceasta data.

47'

Keseru reia din prima pe coltul scurt si Petkovic scoate in extremis cu o mana. Tricolorii incep in forta aceasta parte secunda.

46'

S-a reluat jocul de la Ploiesti.

22:32

Pauza la Ploiesti, dar vestile bune vin din Portugalia. Tinerii tricolori conduc cu 2-0!

44'

Keseru respinge cu capul centrarea lui Jovovic si tricolorii ies din presiune.

43'

Boljevic obtine lovitura libera in preajma careului nostru la un duel cu Sapunaru.

42'

Pintilii centreaza in fata portii, mingea se scurge printre Chipciu si Maxim.

41'

Boljevic il opreste prin fault pe Mitrita si se alege cu un avertisment.

38'

Mitrita ia o faza pe cont propriu si suteaza de la peste 25 de metri, pozitie centrala. Mingea cade pe plasa si notam inca o sansa de gol in dreptul tricolorilor.

35'

Mugosa vede primul avertisment al meciului pentru un fault asupra lui Stanciu.

35'

Un nou corner pentru tricolori. Stanciu executa pe scurta si Keseru reia cu capul pe langa poarta.

31'

Balasa in locul lui Chiriches, iesit in urma unei accidentari.

29'

Jocul este reluat, dar sunt semne ca Chiriches nu va mai putea continua. Se pregateste sa intre Balasa, fundasul lui FCSB.

28'

Tatarusanu intervine devcisiv la o centrare din stanga, insa Chiriches ramane intins pe gazon si acuza o accidentare serioasa la genunchi.

25'

Incredibila ocazie ratata de acelasi Chiriches ajuns pe o pozitie nefireasca de atacant. Acesta aproape ca-si da cu stangul in dreptul la serviciul ideal oferit de Maxim in fata portii.

21'

Prima ocazie a Romaniei in acest meci apare dupa un corner. Stanciu centreaza la intalnire si Chiriches sterge mingea pe langa poarta.

18'

Maxim scoate mingea in flanc pentru centrarea lui Benzar, insa reluarea acestuia se dovedeste imprecisa.

15'

Doua driblinguri reusite de Stanciu in jumatatea adversa si un sut spre poarta. Mingea nu trece departe de buturile aparate de Petkovic. O faza vibranta, cea mai frumoasa de pana acum a Romaniei.

8'

Boljevic cade in careul nostru la un contact cu Sapunaru si scapam de o lovitura de la 11 metri solicitata de oaspeti.

7'

Chipciu cauta poarta cu un sut din afara careului. Mingea trece mult peste poarta oaspetilor.

7'

Inceput dominat de nationala Romaniei, in conditiile in care Muntenegru se apara pe doua linii.

6'

Chiriches pierde mingea in propria jumatate, dar Pintilii dubleaza bine si taie elanul oaspetilor.

1'

De doar 25 de secunde au avut nevoie oaspetii pentru a expedia primul sut pe poarta. Retine Tatarusanu.

1'

Start de partida la Ploiesti. Tribune dezolante. Se joaca fara spectatori.

21:14

21:13

România: 12. Tătărușanu – 2. Benzar, 6. Chiricheș-cpt., 22. Săpunaru, 11. Bancu – 8. Pintilii, 23. Stanciu – 7. Chipciu, 10. Maxim, 20. Mitriță – 13. Keșeru. Selecționer: Cosmin Contra

Rezerve: 1. Pantilimon, 16. Niță – 3. Toșca, 4. Manea, 5. Bălașa, 9. Rotariu, 14. Budescu, 15. Anton, 18. Stoian, 21. T. Băluță, 17. Drăguș, 19. Țucudean

Muntenegru: 1. Petkovic – 2. Stojkovic, 15. Savic, 22. Simic, 6. Tomasevic – 19. Scekic, 4. Vukcevic – 3. Boljevic, 20. Ivanic, 16. Jovovic – 9. Mugosa. Selecționer: Ljubisa Tumbakovic

Rezerve: 12. Mijatovic, 13. Ljuljanovic – 5. Kopitovic, 7. Kosovic, 8. Hocko, 10. Jankovic, 11. Beciraj, 17. Savicevic, 18. Haksabanovic, 21. Radunovic, 23. Zoric

Arbitru: Ivan Kružliak. Asistenți: Tomaš Somolani, Branislav Hancko. Adiționali: Filip Glova, Michal Ocenáš. Al patrulea oficial: Tomaš Mokoš

10:52

Palmaresul nationalei Romaniei la Ploiesti:

7 meciuri

6 victorii

1 remiza

10:52

Romania n-a pierdut niciodata cand a jucat pe 7 septembrie si au fost sapte meciuri internationale la aceasta data.