0
0
Islanda

Asa am trait Romania - Islanda

Am transmis live text in aceasta pagina meciul Romania - Islanda din preliminariile Cupei Mondiale 2022.

23:36

Se termina meciul dupa sutul lui Morutan in bratele lui Olafsson.

90'

Doar 3 minute de prelungiri.

89'

Olafsson retine calcaiul lui Maxim.

86'

Puscas in locul lui Cicaldau.

85'

BARA se opune la sutul lui Ianis Hagi din marginea careului. Cat ghinion avem!

80'

Al 10-lea corner pentru Romania in acest meci.

79'

Sutul lui Maxim din marginea careului e deviat in corner.

76'

Maxim intra in locul lui Tanase.

75'

Exterior trimis de Tanase pentru Ivan. Respinge un islandez in out de margine.

73'

Bancu centreaza in fata portii pentru Ivan. Mingea iese in afara terenului.

67'

Tripla modificare la noi: Tosca ii lasa locul lui Bancu. Ivan in locul lui Alibec si Morutan in locul lui Stanciu.

66'

Ivan si Morutan sunt pregatiti sa intre pe teren.

65'

Stanciu cade in careu. Nu se acorda nimic.

56'

Ianis Hagi respinge de pe linia portii dupa un corner.

53'

Alibec se demarca in careu, ramane singur cu portarul, dar sutul cu dreptul nu are forta.

52'

Actiune prelungita de atac a Romaniei. Mingea e scoasa pentru sutul lui Stanciu deviat in corner.

49'

Chiriches respinge in corner. Erau patru islandezi in careul nostru. Spatii mari, nesiguranta in defensiva Romaniei.

47'

Tanase urmareste o minge lunga. Iese Olafsson si respinge in afara terenului.

46'

Prima semnalizare in offside a meciului apare abia acum si e trecuta in contul oaspetilor.

46'

22:33

Pauza in Ghencea. Ramane 0-0, un rezultat care ne tine departe de locul doi in grupa. Avem nevoie sa castigam.

45'

Ianis Hagi gaseste poarta cu un sut de la distanta. Acolo e si Olafsson.

43'

Marin blocheaza providential la sutul lui Bjarnasson din interiorul careului. Se joaca pe contre in acest final de repriza.

42'

Cursa nebuna facuta de Alibec. Acesta patrunde in careu si trage in portarul islandez. O cursa de aproape 70 de metri.

40'

Gudmundsson e blocat in extremis de Tosca. Mingea e deviata in corner. O faza pornita dintr-un out de margine.

37'

Marin suteaza pe poarta dupa o combinatie rapida. Retine Olafsson in doi timpi.

32'

Olafsson intervine decisiv in fata lui Ianis Hagi.

32'

Hagi trimite mingea din corner in 6 metri, islandezii nu resping prea bine, dar nici Chiriches nu gaseste poarta.

31'

Obtinem o noua lovitura de la colt dupa sutul lui Alibec deviat.

29'

Nu se grabesc islandezii sa repuna de la margine.

22'

Incredibila faza! Tanase trimite cu capul, mingea se ducea pe poarta, dar Tosca pune capul si o scoate afara. Practic a jucat pentru ei Tosca la aceasta faza.

21'

Marin patrunde in forta in careu si obtine al patrulea corner al reprizei.

18'

Trimitem primul sut pe poarta prin Stanciu dupa o recuperare a lui Ratiu in jumatatea adversa si o continuare cu Hagi.

18'

Minge in careu pentru Tanase. Acesta nu reuseste sa controleze balonul.

15'

Thorarinsson intra in locul lui Skulason.

13'

Tanase obtine cornerul. Meciul e oprit pentru probleme acuzate de Skulason.

11'

Islanda aproape de gol prin Bjarnason. Singur cu Nita acesta a trimis cu latul peste poarta.

11'

Un nou corner pentru islandezi.

10'

Stanciu suteaza mult peste poarta islandeza.

9'

Alibec obtine cornerul dupa o demarcare in marginea careului advers.

6'

Centralul rus fluiera un fautl in atac asupra lui Tosca.

5'

Corner

Primul corner al meciului este obtinut de Islanda.

4'

Diagonala care il cauta pe Hagi. Acesta nu ajunge la balon si faulteaza in atac.

2'

Islanda se apara pe doua linii si face un pressing sustinut pe constructia noastra.

2'

Preluare ratata de Alibec in marginea careului advers. Incepem in ofensiva.

1'

Imagine dezolanta pe Ghencea fara spectatori. Cata nevoie aveam de suporteri la acest meci.

1'

A inceput meciul. Avem prima posesie a balonului.

20:53

Romania: Nita – Ratiu, Chiriches, Nedelcearu, Tosca – Cicaldau, Marin, Stanciu – Hagi, Alibec, Tanase. Selectioner: Mirel Radoi.

Islanda: Olafsson – Sampsted, Bjarnason, Gretarsson, Skulason – Bergmann Jojannesson, B.Bjarnason, Thordarson – A.Gudmundsson, S.Gudjohnsen, Thorsteinsson. Selectioner: Arnar Thor Vidarsson.

Arbitri: Sergei Karasev (centru) – Igor Demeshko, Maksim Gavrilin (asistenti).

11:12

Intalniri directe

Romania si Islanda se afla la a cincea confruntare directa. Pana acum au fost doar meciuri cu caracter oficial.

Bilantul este favorabil Romaniei, care a castigat trei dintre intalniri, in timp ce Islanda are o victorie.

Va fi doar a doua partida cu Romania in postura de gazda, dupa un 4-0 obtinut de tricolori pe 10 septembrie 1997.

S-a jucat atunci pe vechiul stadion din Bulevardul Ghencea, cu 12.000 de spectatori in tribune. Au marcat Gheorghe Hagi (8’, 82’ – pen.), Dan Petrescu (41’) si Constantin Gilca (65’).