1
Germania
Gnabry 17'

Asa am trait Romania - Germania 0-1 in preliminariile Cupei Mondiale

De la 21:45 am transmis LIVETEXT in aceasta pagina meciul Romania - Germania din Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022. Partida s-a disputat pe Arena Nationala fara spectatori.

23:36

Final de meci.

90'

Inca o schimbare la nemti.

90'

Marele Kimmich primeste galben pentru tragere de timp.

90'

Mutare la trecerea timpului efectuata de Low.

90'

Stanciu le fura un balon nemtilor, patrunde spre poarta si trage in plasa laterala. Neuer a iesit si a inchis unghiul.

89'

Maxim trage la poarta, dar mingea iese aproape in out de margine.

87'

Castigam un balon in margine si Puscas patrunde in careu cu Rudiger in marcaj. Suteaza in cele din urma, dar mingea e una pe portar.

81'

Dubla schimbare la noi: intra Cicaldau in locul lui Tanase si Maxim in locul lui Ianis Hagi.

80'

Nita se opune din nou golului. De aceasta data a blocat sutul lui Werner in urma unui contraatac pornit de la o pasa gresita de Popescu la centrul terenului.

75'

Burca e facut KO de sutul trimis in forta de Sane. Jocul e oprit.

74'

Sane obtine lovitura libera in duel cu Stanciu la 25 metri de poarta noastra.

70'

Corner

1-5 raportul cornerelor in acest meci pana acum.

64'

Man intra in locul lui Mihaila si Puscas ii ia locul lui Keseru.

64'

Intre timp Macedonia de Nord a facut 4-0 cu Liechtenstein.

63'

Sane trimite pe langa poarta din pasa lui Gnabry. Mingea a trecut agonizant prin fata portii.

62'

Minge in careu pentru Keseru. Sut in blocajul lui Rudiger.

60'

Nita face meciul vietii pana acum. O noua interventie decisiva la un contraatac patru contra trei.

58'

Gnabry patrunde in viteza si trimite pe poarta. Nita pune o mana providential si respinge in corner.

55'

Ratam egalarea prin Tanase. O minge trimisa din interiorul careului care se duce putin peste poarta.

52'

Macedonia de Nord isi dubleaza avantajul cu Liechtenstein.

52'

Gnabry il faulteaza in atac pe Chiriches.

50'

Nita blocheaza sutul in forta trimis de Goretzka dupa un contraatac.

48'

Lansare pentru Sane. Iese Nita si respinge cu capul din fata jucatorului german.

46'

Intrarea lui Burca face ca Tosca sa ajunga in flancul stang al apararii.

46'

S-a reluat jocul cu Romania in posesie.

22:46

Burca in locul lui Camora din minutul 46. Nu putem sa nu intrebam: cui a folosit aceasta naturalizare a portughezului?!

22:31

Pauza pe Arena Nationala. O mica sedinta la marginea terenului intre Radoi si Dica.

45'

Germania incheie repriza cu o posesie a balonului de 66%. Nita retine sutul lui Can la ultima faza a reprizei.

43'

Centrare in careul nostru dintr-o lovitura libera si Gnabry reia cu capul peste poarta.

37'

Lovitura libera la poarta nemtilor. Marin executa din flancul stang, dar fundasul dreapta Klostermann respinge fara probleme. Un plasament exceptional.

32'

Gnabry rateaza executia din sase metri. Scapam cu fata curata dupa o noua eroare in apararea noastra.

27'

Sut pe poarta trimis de Marin din afara careului. In doar cateva secunde Germania aduce mingea in careul nostru.

18'

Bara transversala ne salveaza la sutul lui Kimmich. Mingea a ramas la nemti si Nita ne-a salvat inca o data.

17'

Gol Gnabry!

Germania deschide scorul prin Gnabry, aparut in fata portii la o centrare din dreapta. Camora a ratat iesirea in bloc la offside si nemtii ne-au prins cu garda jos.

16'

Popescu nu-l poate oprit decat prin fault pe Sane. Doua viteze in plus pentru jucatorul german.

14'

Chiriches urca in careul advers si trimite intr-un adversar. Stam bine in teren si blocam contraatacul.

13'

Corner

Keseru obtine lovitura de la colt in duel cu Rudiger.

12'

Ce ocazie ratam prin Mihaila excelent lansat de o pasa lunga a lui Chiriches din propria noastra jumatate.

11'

Tanse obtine lovitura libera la centrul terenului dupa o recuperare in defensiva.

9'

Interventie decisiva a lui Nita in fata lui Havertz. Prima ocazie a Germaniei.

8'

Iesim pe contraatac prin Mihaila. Acesta joaca in centru pentru Keseru care insa trimite cu stangul peste poarta.

7'

Macedonia de Nord deschide scorul in grupa noastra, pe teren propriu, cu Liechtenstein.

6'

Chiriches protejeaza in fata lui Can. S-a fluierat fault in atac, dar e un prim semnal de alarma la poarta noastra.

3'

Klostermann urca pe flancul drept si centreaza in careu. Iese Nita si retine. Un debut dominat de Germania. Nici nu ne imaginam altfel.

2'

Tosca respinge prima minge adusa de nemti in careul nostru.

1'

Start de partida. Germania a avut lovitura de incepere a meciului de pe Arena Nationala.

20:49

ROMÂNIA: 1. Niță – 4. Popescu, 6. Chiricheș-cpt., 3. Toșca, 22. Camora – 7. Stanciu, 18. Marin – 14. Hagi, 19. Tănase, 21. Mihăilă – 13. Keșeru. Selecționer: Mirel Rădoi.
Rezerve: 12. Lazar, 16. Radu – 2. Mogoș, 5. Nedelcearu, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 10. Maxim, 11. Bancu, 15. Burcă, 17. Bicfalvi, 20. Man, 23. Crețu.

GERMANIA: 1. Neuer – 13. Klostermann, 16. Rudiger, 23. Emre Can, 4. Ginter – 21. Gundogan, 6. Kimmich, 18. Goretzka – 19. Sane, 20. Gnabry, 10. Havertz. Selecționer: Joachim Low.
Rezerve: 12. Leno, 22. ter Stegen – 2. Max, 5. Tah, 8. Musiala, 9. Werner, 11. Younes, 14. Neuhaus, 17. Wirtz.

18:48

Intalniri directe

Ultima oara cele doua echipe s-au intalnit intr-un amical, in 2007, castigat de Germania pe teren propriu, cu 3-1, dupa ce Romania deschisese scorul.

La nivel oficial am remizat ultima oara cu Germania pe 12 iunie 2000, la EURO 2000, cand Moldovan a deschis scorul pentru Romania in minutul 5. Egalarea a fost adusa de Scholl.

In total au fost 13 intalniri, o istorie care incepe in 25 august 1935 cu un amical castigat de Germania, scor 4-2.

Romania a invins de doua ori Germania si a remizat in alte trei meciuri.

Cele doua victorii au fost obtinut in 22 noiembrie 1967 (1-0 la Bucuresti pe “23 August” intr-un amical) si in 28 aprilie 2004 (5-1 la Bucuresti, pe Giulesti, de asemenea intr-un amical).

Partida va fi arbitrata de Clement Turpin din Franta.