1
Bosnia
Dzeko 77'

Asa am trait Romania - Bosnia

Am transmis live text in aceasta pagina meciul Romania - Bosnia-Hertegovina, partida din ultima etapa a Ligii Natiunilor, sezonul 2022/23.

23:36

Final de partida. Victorie amara pentru Romania care incheie Grupa 3 pe ultimul loc si retrogradeaza in Liga C.

86'

Gol Puscas!

Puscas reuseste dubla cu o executie fulgeratoare din marginea careului. O faza creata de Baluta si continuata de Camora cu pasa decisiva.

83'

Actiune rapida cu Puscas in prim plan. Acesta suteaza din careu si portarul blocheaza coltul scurt.

80'

Gol Ratiu!

Refacem diferenta de doua goluri prin Ratiu. Reluare cu latul la sutul lui Bancu respins de portar in fata.

77'

Gol Dzeko!

Bosnia reduce din diferenta prin Dzeko la o faza in care a adus cinci jucatori in careul nostru. Dzeko marcheaza cu capul de langa Rus.

73'

Gol Puscas!

Romania isi dubleaza avantajul prin Puscas. Chiar si asa nu mai putem evita ultimul loc si retrogradarea in Liga C.

65'

Se schimba liniile la noi. Au intrat Puscas, Cordea si Baluta.

58'

Facem prea devreme pasul inapoi si bosniacii sunt foarte aproape de egalare. Saničanin reia cu capul pe langa poarta dupa o centrare din corner. Nimeni acolo in marcaj.

50'

Burca respinge cu capul o centrare venita din corner.

46'

22:34

Pauza in Giulesti. Romania intra cu 1-0 la cabine.

45'

Stanciu trimite in fata portii pentru Sorescu si acesta reia pe langa poarta. De aceasta data fanionul a ramas jos.

42'

Continuam sa fim pe val si Man rateaza o sansa mare din interiorul careului. Sut peste poarta.

41'

Alibec scapa singur cu portarul, incearca sa treaca de portar, intra in unghi si rateaza momentul.

40'

Gol Man!

Decizia din camera VAR indreapta eroare tusierului si golul lui Man este validat.

38'

Man inscrie cu un sut din interiorul careului. Golul este anulat dupa o semnalizare eronata de la margine. Man era in pozitie regulamentara si din fericire exista VAR.

34'

Radu retine nu fara emotii sutul lui Saric. Sansa de gol pentru oaspeti dupa o faza pornita din flanc.

32'

Se aud primele scandari "demisia, demisia".

30'

Alibec joaca in stanga pentru Bancu. Acesta ajunge tarziu si este deposedat.

17'

Centrare din corner si Kovačević reia cu capul peste poarta.

13'

O noua lansare in adancime pentru Alibec. Dubleaza bosniacii in aparare si mingea ajunge in corner.

12'

Actiune buna a tricolorilor prin Ratiu ajuns in careul advers la pasa lui Stanciu. Obtinem doar lovitura de la colt.

11'

Burca intervine decisiv asupra lui Šarić.

10'

Olaru suteaza de la distanta. Mingea trece peste poarta.

10'

Bancu trimite la intalnire pentru Alibec. Acesta intra in careu si da mingea pe langa Kovačević. Atacantul nostru cade in suprafata de pedeapsa si cere un penalty. Nu s-a dat.

7'

Olaru incearca o diagonala pentru Sorescu. Mingea iese in afara terenului.

3'

Burca este impins de un adversar in panoul de reclame si acuza o accidentare la mana.

2'

S-a reluat meciul, dar toate privirile sunt atintite spre peluza cu probleme. Acolo zboara scaune din sectorul bosniac spre fanii Romaniei.

1'

Bataie in peluza suporterilor bosniaci. Interventie in forta a jandarmilor.

1'

A inceput meciul din Giulesti. Prima posesie apartine oaspetilor.

20:53

ROMÂNIA: 1. Radu – 2. Rațiu, 17. Rus, 15. Burcă, 11. Bancu – 10. Stanciu-cpt., 18. Marin, 22. Olaru – 20. Man, 7. Alibec, 13. Sorescu. Selecționer: Edward Iordănescu.
Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 3. Camora, 4. Manea, 5. Nedelcearu, 6. Băluță, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 14. Boloca, 19. Tănase, 21. Coman, 23. Cordea.

BOSNIA ȘI HERȚEGOVINA: 1. Vasilj – 3. Šerbečić, 18. Kovačević, 16. Miličević, 2. Ćivić – 19. Šarić, 13. Cimirot, 10. Gojak – 21. Dedić, 9. Prevljak-cpt., 23. Demirović. Selecționer: Ivaylo Petev.
Rezerve: 12. Šehić, 22. Pirić – 4. Sušić, 5. Kolašinac, 6. Saničanin, 7. Bešić, 8. Danilović, 11. Džeko, 14. Prcić, 15. Duljević, 17. Kodro-Maksumić, 20. Hotić.

16:09

Ei sunt jucătorii din care selecționerul Edward Iordănescu va alege formula de start pentru partida cu Bosnia și Herțegovina de azi, ora 21:45, în direct la Prima TV:

1. Ionuț Radu • 2. Andrei Rațiu • 3. Mario Camora • 4. Cristian Manea • 5. Ionuț Nedelcearu • 6. Tudor Băluță • 7. Denis Alibec • 8. Alexandru Cicâldău • 9. George Pușcaș • 10. Nicolae Stanciu • 11. Nicușor Bancu • 12. Horațiu Moldovan • 13. Deian Sorescu • 14. Daniel Boloca • 15. Andrei Burcă • 16. Ștefan Târnovanu • 17. Adrian Rus • 18. Răzvan Marin • 19. Florin Tănase • 20. Dennis Man • 21. Florinel Coman • 22. Darius Olaru • 23. Andrei Cordea