1
2
Romania U21
Ivan 59' Cicaldau 52'

Asa am trait Portugalia - Romania in preliminariile Campionatului European de Tineret

Mirel Radoi a debutat pe banca nationalei de tineret sub 21 de ani a Romaniei, vineri seara, in deplasare contra Portugaliei. Un meci crucial pentru tricolori in vederea mentinerii in cursa de calificare la turneul final unde, la aceasta categorie de varsta, n-am mai evoluat din 1998, cand Romania a gazduit intrecerea.

23:12

Final de partida. Un meci de infarct castigat in cele din urma de tricolorii mici, cu 2-1. O victorie care ne mentine in cursa de calificare la Campionatul European.

90'

Portarul Radu apara lovitura de la 11 metri !!! Romania ramane in avantaj, 2-1.

90'

Penalty pentru Portugalia in minutul 90+8 la interventia lui Boboc.

90'

Radu ne scoate inca o data si in cele din urma mingea se duce peste poarta.

90'

Andrei Ciobanu intra in locul lui Dennis Man. Ultima schimbare in echipa Romaniei, una la trecerea timpului. Raman 3 minute!

90'

Fabuloasa interventie din partea lui Radu la lovitura de cap trimisa de Gil Dias. Mai raman 7 minute din acest meci.

90'

Incredibil! Meciul este prelungit cu 9 minute, o vesnicie in conditiile in care tricolorii evolueaza cu doi jucatori mai putin.

89'

Cartonas rosu !

Andrei Ivan vede al doilea galben in trei minute si Romania termina meciul in 9 jucatori in teren.

89'

Radu intervine decisiv la un sut din actiune. Romania trage cu dintii de avantajul minim de pe tabela.

85'

Gol Carvalho!

Apararea Romaniei cedeaza presiunii si Carvalho reduce din diferenta cu o lovitura de cap la coltul scurt. Centrarea a venit din corner.

78'

Boboc intervine decisiv si respinge din fata lui Gil Dias. Acesta ar fi ramas in pozitie iminenta de gol singur cu Radu.

78'

Adrian Rus intra in locul lui Ianis Hagi. O mutare defensiva din partea lui Mirel Radoi.

71'

Romania ramane in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Nedelcearu pentru un rosu direct.

67'

Coman intoarce mingea pentru sutul lui Ianis Hagi. Acesta trimite slab in bratele lui Pereira.

59'

Gol Ivan!

Romania isi dubleaza avantajul prin Andrei Ivan, jucator excelent pus in cursa de pasa lui Man. Atacantul nationalei noastre ramane singur cu portarul, trece de acesta si inscrie in poarta goala.

54'

Continuam sa presam pe faza ofensiva, iar Ivan il cauta in fata portii pe Coman cu o pasa pe jos. Respinge un fundas al gazdelor.

52'

Gol Cicaldau!

Romania deschide scorul prin Cicaldau, jucator care a prins un sut senzational pe jos din afara careului.

47'

Radu respinge in corner o minge trimisa de Carvalho spre coltul scurt.

46'

Filipe a intrat la gazde in locul lui Eustaquio din acest minut.

46'

S-a reluat meciul nationalelor de tineret ale Portugaliei si Romaniei.

22:01

Pauza in meciul de la Pacos de Ferreira.

42'

Ianis Hagi ameninta poarta cu un sut din actiune, un balon respins in fata de portarul lusitan. Ivan ataca mingea si se fluiera in cele din urma fault in atac.

38'

Avem din nou emotii la un atac dezvoltat de lusitani in stanga prin Ribeiro. Mingea ajunge la Eustaquito, iar sutul acestuia e blocat de Radu.

35'

Coman centreaza din stanga, dar mingea este prea in forta pentru a mai putea fi ajunsa de Ivan.

33'

Ionut Radu retine fara emotii sutul lui Eustaquito din marginea careului.

32'

Cea mai mare ocazie a tricolorilor in aceasta partida. Man preia pe piept in 16 metri si suteaza cu stangul. Respinge Pereira cu o mana in corner.

29'

Interventie decisiva din partea lui Florin Stefan la sutul lui Felix din marginea careului.

28'

Ianis il lasa pe Coman sa suteze si acesta inalta mingea peste zidul lusitan. Balonul ajunge in bratele portarului Pereira.

28'

Revenim in ofensiva acolo unde Ivan obtine lovitura libera. O pozitie favorabila pentru sutul lui Ianis Hagi.

26'

Zona prea libera in fata apararii noastre si Jota suteaza din prima peste poarta.

16'

Mare ocazie pentru Portugalia la incursiunea lui Eustaquito. Centrare in forta pentru Jota, insa din fericire pentru noi mingea trece prin fata portii si iese in afara terenului.

15'

Este randul lui Ianis Hagi sa incerce pasa lunga pentru sprintul lui Boboc. Mai rapid se dovedeste Ribeiro si trimite cu capul in bratele propriului portar.

14'

Diagonela perfecta trimisa de Nedelcu lui Coman in banda stanga. Acesta continua cu Ivan, dar atacantul Romaniei trimite pentru nimeni in fata portii.

11'

Patrundere vijelioasa a gazdelor prin Felix. Acesta isi prelungeste prea mult balonul si intervine decisiv portarul Radu.

11'

Centrare din stanga si Andrei Ivan rateaza de putin intalnirea cu balonul in sase metri.

5'

Portughezii trec pe langa deschiderea scorului la prima actiune periculoasa in jumatatea noastra de teren. Pascanu intervine decisiv in fata lui Carvalho si scorul ramane 0-0.

1'

A inceput meciul de la Pacos de Ferreira.

21:09

21:09

PORTUGALIA U21: 1. J. Pereira – 2. Fernando, 3. J. Fernandes, 4. F. Ferreira, 5. Y. Ribeiro – 19. Eustaquito, 6. P. Rodrigues, 8. J. Carvalho – 10. J. Felix – 18. Tavares, 9. D. Jota. Selecționer: Rui Jorge.
Rezerve: 12. J. Virginia, 7. D. Goncalves, 11. Gil Dias, 14. D. Leite, 17. J. Filipe, 21. M. Pereira Lage, 23. A. Horta.

ROMÂNIA U21: 1. A. Radu (Cpt.) – 2. Boboc, 4. Nedelcearu, 5.  Pașcanu, 3. Fl. Ștefan – 16. Dr. Nedelcu, 17. Cicâldău – 8. Man, 10. Hagi, 7. Fl. Coman – 9. A. Ivan. Selecționer: Mirel Rădoi.
Rezerve: 12. Căbuz, 11. Ad. Petre, 14. Oaidă, 15. Mățan, 18. Ad. Rus, 20. A. Ciobanu, 22. Fl. Borța.

Mai sunt de jucat:

ROMÂNIA – Bosnia-Herțegovina (11 septembrie)
ROMÂNIA – Țara Galilor (12 octombrie)
ROMÂNIA – Liechtenstein (16 octombrie)

10:55

Romania este neinvinsa in grupa de calificare dupa sase meciuri (3 victorii si 3 egaluri). Portugalia are un punct in plus, in timp ce Bosnia conduce grupa, dar cu un meci mai mult disputat.

10:53

Lotul Romaniei pentru meciurile cu Portugalia si Bosnia-Hertegovina:

Portari: Ionuț Radu (Genoa), Andrei Vlad (FCSB), Cătălin Căbuz (Hermannstadt)

Fundași: Radu Boboc (FC Viitorul), Florin Ștefan (OSK Sepsi), Florin Borța (U Craiova 1948 Club Sportiv), Virgil Ghiță (FC Viitorul), Alex Pașcanu (Leicester), Adrian Rus (OSK Sepsi), Ionuț Nedelcearu (UFA)

Mijlocași: Marco Dulca (Swansea City), Răzvan Oaidă (FC Botoșani), Dragoș Nedelcu (FCSB), Alexandru Cicâldău (U Craiova 1948 Club Sportiv), Ianis Hagi (FC Viitorul), Sebastian Mailat (CFR 1907 Cluj), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Dennis Man (FCSB), Olimpiu Moruțan (FCSB), Alexandru Mățan (FC Viitorul), Darius Olaru (Gaz Metan)

Atacanți: Adrian Petre (Esjberg), Florinel Coman (FCSB), Andrei Ivan (Rapid Viena)