1
Romania
Stancu 77'

Asa am trait Polonia - Romania 3-1. Lewandowski s-a distrat cu noi

Romania si-a jucat sambata seara la Varsovia ultima sansa de calificare la turneul final al Cupei Mondiale din 2018. Doar o victorie in fata liderului Polonia ne-ar fi mentinut in cursa pentru Rusia.

23:38

Final de partida. Romania isi ia cu aceasta ocazie adio de la calificare. Inca un Mondial ratat, n-ar fi nici primul si nici ultimul.

80'

Stanciu ia o faza pe cont propriu si aproape ca ne-a dat emotii cu sutul spre poarta. Mingea a ocolit buturile poloneze.

77'

Gol Stancu!

Romania reduce din diferenta prin reusita lui Stancu din afara careului. O minge deviata de Cionek.

71'

Marin incearca poarta cu un sut din afara careului. Executie dezamagitoare, fara alte comentarii.

63'

Gol Lewandowski!

Lewandowski transforma din nou de la punctul cu var pentru realizarea hattrick-ului.

62'

Imprudenta a lui Tosca si este din nou penalty la un fault evident asupra lui Zielinsky.

58'

O reluare superba de cap dintre Chiriches si Sapunaru, simple jaloane in calea acestui urias atacant polonez. Zece goluri in sase meciuri si 45 in total pentru nationala Poloniei.

57'

Lewandowski ne da gol cu capul dupa al patrulea corner al Poloniei in acest meci. Noi n-am avut nicio lovitura de la colt, asa ca idee.

48'

Dezamagitor! Latovlevici suteaza in zidul polonez si mai mult gazdele ies pe contraatac.

47'

Latovlevici arunca mingea in careu, polonezii resping si Pintilii recupereaza ideal obtinand lovitura libera in 18 metri pozitie centrala.

46'

Start de repriza secunda.

22:33

Pauza la Varsovia dupa 45 de minute in care Polonia ne-a dominat copios.

45'

Schimbare la gazde: iese Maczynski si intra Krychowiak.

40'

Ce ocazie rateaza Romania prin Latovlevici! S-a facut liniste la Varsovia dupa sutul lui Lato pe langa poarta.

39'

Incredibila ocazie a polonezilor la patrunderea lui Lewandowski singur cu Tatarusanu. Portarul nostru a stat bine pe picioare si n-a plecat pe dribling, insa pasa printre picioarele lui Sapunaru ne da de gandit.

37'

Stancu trimite in bratele lui Szczesny si putem nota undeva acest prim sut pe poarta pentru amatorii de statistici.

37'

Apararea noastra este din nou prinsa pe calcaie, insa avem noroc ca sutul lui Grosicki este pe centrul portii si Tatarusanu n-are emotii.

32'

Panica in careul nostru la o centrare in sase metri pentru Lewandowski. Intervine Tatarusanu decisiv si Polonia ramane in presiune.

30'

Lewandowski transforma lovitura de la 11 metri pentru 1-0.

27'

Penalty provocat de Sapunaru la un duel in careul nostru cu Lewandowski. O tragere evidenta din partea stoperului nostru. Stiti vorba celebra ca la omul sarac nici boii nu trag. Asa si noi in meciul de la Varsovia.

21'

Faza fixa pentru polonezi in jumatatea noastra. Se executa repede, dar francezul de la centru intoarce faza pentru ca nu s-a asteptat fluierul.

11'

Latovlevici centreaza in careu de unde respinge cine credeti? Atacantul Robert Lewandowski.

10'

Andone obtine lovitura libera la o intrare cu cotul a lui Pazdan. Fundasul polonez scapa fara galben.

9'

Chipciu il vede foarte bine pe Pintilii, dar acesta e tradat de preluare si scapa mingea in afara terenului.

7'

Prima noastra actiune consistenta in jumatatea adversa la un contraatac purtat de Andone cu pasa in stanga pentru Latovlevici. Centrarea acestuia e blocata.

7'

Corner

Excelent apare Chipciu si blocheaza centrarea lui Piszczek. Primul corner al meciului.

5'

Pintilii trimite pentru cursa lui Andone, insa atacantul nostru nu ajunge balonul si Polonia reia ofensiva.

4'

Incercare nereusita a tricolorilor de a iesi din propria jumatate. Chipciu si Andone au balbait o mingea in zona de la centrul terenului.

2'

Benzar il scapa din vedere pe Grosicki, dar apare Sapunaru la dublaj si polonezii nu obtin nici macar cornerul.

1'

Francezul Rudy Buquet fluiera startul meciului si polonezii se napustesc deja in jumatatea noastra. Un vacarm de nedescris in tribune.