Asa am trait Malta - Romania in preliminariile EURO 2020

Romania si-a continuat aventura in preliminariile EURO 2020 si ajunge, luni seara, in Malta, de unde nu concepem sa nu ne intoarcem acasa cu cele trei puncte.

90'

Gol Man!

Man ridica scorul la 4-0 cu un sut pe jos din interiorul careului. Executie de mare atacant!

86'

Spania face 2-0 cu Suedia dintr-un alt penalty. Morata a marcat.

85'

Puscas scapa singur cu portarul, dar este semnalizat in offside.

85'

Ocazie ratata de maltezi prin veteranul Mifsud. Sut pe langa poarta din interiorul careului.

80'

Cartonas rosu !

Chipciu vede al doilea galben si este eliminat. Nu va putea evolua etapa urmatoare cand Romania intalneste Spania pe Arena Nationala.

79'

Centrare perfecta a lui Ianis Hagi din corner pentru Puscas. Lovitura de cap a acestuia se duce peste poarta.

74'

Rotariu intra in locul lui Maxim.

69'

Marin suteaza puternic din afara careului si mingea loveste transversala!

68'

Ocazie mare ratata de noul intrat Man singur cu portarul.

68'

Pe teren isi face aparitia Mifsud, un jucator in varsta de 38 ani!

67'

UPDATE: Spania deschide scorul cu Suedia. Un rezultat pe care il asteptam. Sergio Ramos a punctat din 11 metri.

66'

Ocazie ratata de Maxim cu sut din interiorul careului respins de portarul maltez. Mingea ramane la noi.

65'

Man intra in locul lui Man.

58'

Keseru suteaza in forta si pe poarta. Acolo se afla si portarul maltez care blocheaza balonul.

57'

Ianis Hagi trece superb de un adversar si obtine lovitura libera in marginea careului. Suporterii romani ii scandeaza numele.

56'

Effiong rateaza cea mai mare ocazie a Maltei. Sapunaru acuza o accidentare, dar se ridica si continua meciul.

55'

Offside semnalizat la Keseru dupa centrarea lui Chipciu. Meciul a scazut in intensitate in partea secunda.

53'

Un corner al Romaniei ramas fara rezultat pe tabela.

46'

22:33

Pauza in Malta. Echipa Romaniei intra cu 3-0 avantaj la cabine.

45'

Avertisment gratuit incasat de Chipciu.

45'

Sapunaru il scapa din marcaj pe Effiong si atacantul maltez scapa singur spre poarta. Sansa noastra ca nu sta prea bine la viteza si Chipciu reuseste sa-l blocheze in extremis.

36'

Sapunaru a intrat in locul lui Nedelcearu, jucator facut KO dupa un contact violent cu un adversar. Cel putin fractura de piramida nazala la prima vedere.

34'

Gol Chipciu!

Chipciu ridica scorul la 3-0 cu un sut superb de la aproximativ 20 de metri.

33'

Continuam sa atacam si Bancu obtine lovitura de la colt dupa o actiune personala.

28'

Gol Puscas!

Puscas isi trece in cont dubla din pasa lui Keseru. O executie sigura din interiorul careului.

19'

Maltezii ies pe contraatac in superioritate numerica trei contra doi. Avem noroc cu sutul lui Corbolan in bratele lui Tatarusanu.

17'

Keseru surprins in pozitie afara din joc.

16'

Cristea respinge o minge adusa de maltezi in jumatatea noastra. Iesim rapid pe contraatac, Ianis il lasa pe Puscas singur cu portarul si bara se opune golului!

11'

Ianis Hagi incearca sutul de la distanta si mingea se duce peste poarta.

7'

Gol Puscas!

Romania deschide scorul prin Puscas dupa o faza dezvoltata rapid pe tranzitia ofensiva. Pasa decisiva oferita de Bancu.

5'

Primul corner al meciului apartine maltezilor si Agius rateaza deschiderea scorului. Tatarusanu iesise gresit din poarta.

4'

Keseru cade in careul advers, dar arbitrul olandez face semn ca jocul sa continue.

4'

Minge in stanga pentru Puscas, insa acesta nu reuseste sa treaca de Agius, capitanul maltezilor.

2'

Suporterii romani aprind mai multe torte si domina fondul sonor pe stadionul din La Valletta.

1'

A inceput meciul din Malta.

21:31

MALTA: 1. Bonello – 22. Z. Muscat, 5. Agius, 4. Borg, 19. Zerafa – 11. R. Muscat, 8. Fenech, 7. Mbong, 15. Corbolan – 17. Effiong, 21. Gambin. Selecționer: Raymond Farrugia
Rezerve: 12. Hogg, 16. Haber – 2. Xuereb, 3. Apap, 6. Grech, 9. Mifsud, 10. Nwoko, 13. Vella, 14. Mintoff, 18. Kristensen, 20. Montebello, 23. Caruana

ROMÂNIA: 12. Tătărușanu-cpt. – 7. Chipciu, 2. Cristea, 4. Nedelcearu, 11. Bancu – 8. Hagi, 5. Băluță, 18. Marin, 20. Maxim – 9. Pușcaș, 13. Keșeru. Selecționer: Cosmin Contra
Rezerve: 1. Radu, 16. Lung – 3. Toșca, 6. Nistor, 10. Grozav, 14. Man, 15. Anton, 17. Deac, 19. Țucudean, 21. Rotariu, 22. Săpunaru, 23. Stanciu

10:12

Programul grupei F

23 martie: Suedia – România 2-1 (Quaison 33, Claesson 40 / Keșerü 58), Malta – Feroe 2-1 (Nwoko 13, S. Borg 77-pen. / J. Thomsen 90+8), Spania – Norvegia 2-1 (Rodrigo 16, Ramos 71-pen. / King 65-pen.)

26 martie: România – Feroe 4-1 (Deac 26, Keșerü 29, 33, Puşcaş 63 / V. Davidsen 40-pen.), Norvegia – Suedia 3-3 (Johnsen 41, King 59, Kamara 90+7 / Claesson 70, Nordtveit 86-autogol, Quaison 90+1), Malta – Spania 0-2 (Morata 31, 73)

7 iunie 2019: Feroe – Spania 1-4 (K. Olsen 30 / Ramos 6, Jesús Navas 19, Gestsson 34-autogol, Gayà 71), Norvegia – România 2-2 (T. Elyounoussi 56, Ødegaard 70 / Keșerü 77, 90+2), Suedia – Malta 3-0 (Quaison 2, Claesson 50, Isak 81)

10 iunie 2019: Feroe – Norvegia, Malta – România, Spania – Suedia (ora 21:45)