2
Romania
Stanciu 84' Man 47'

Asa am trait Islanda - Romania

Am transmis live text in aceasta pagina meciul Islanda - Romania din preliminariile Cupei Mondiale - Qatar 2022.

23:37

90'

Camora intervine decisiv in fata lui Bjarnason. Corner pentru Islanda.

90'

Patru minute de prelungire.

84'

Gol Stanciu!

Romania se desprinde pe tabela prin Stanciu pe contraatac.

81'

Patrundere a lui Marin cu sut pe langa poarta islandeza.

77'

Centrare a lui Hagi din prima pentru Markovic in sase metri. Mingea se duce pe langa poarta.

76'

Man retras pe banca, in timp ce Nita vede cartonasul galben pentru trageri repetate de timp.

76'

Islanda ne iarta prin Bjarnason. Mingea a refuzat practic sa intre in poarta.

75'

Mirel Radoi il va debuta pe Jovan Markovic. Se mai pregateste Razvan Marin.

74'

Se face semn pentru schimbare. Alibec acuza o problema musculara la piciorul stang.

73'

Alibec se prabuseste pe teren si dupa cum arata nu va mai continua.

72'

Manea centreaza in 11 metri pentru reluarea lui Man. Sut din prima pe langa poarta.

71'

Johannesson patrunde in careul nostru si trage slab in bratele lui Nita.

70'

Ratam o buna sansa pe contraatac. Alibec suteaza intr-un adversar, faza continua si Ianis Hagi e oprit pentru un fault in atac.

67'

Dubla inlocuire in echipa noastra: intra Manea in locul lui Ratiu si Ianis Hagi in locul lui Sorescu.

66'

Centrare a lui Stanciu in centrul careului pentru Alibec. Reluare din voleu peste poarta.

65'

Stanciu centreaza spre bara a doua. Minge respinsa in corner.

65'

Alibec obtine lovitura libera in jumatatea adversa. A gandit inteligent faza.

63'

Actiune promitatoare cu Ratiu si Man in flancul drept. Nu obtinem nimic pe tabela, dar am reusit sa impingem jocul departe de poarta lui Nita.

53'

Cicaldau respinge cu capul o centrare din corner. Islanda ramane in posesie si scapam cu fata curata dintr-o faza limita. Ocazie ratata de Bjarnason.

52'

Islanda urca liniile in cautarea egalarii. Incercam sa tinem de rezultat si sa mai lovim o data pe contraatac.

49'

Nita retine balonul dupa un corner.

47'

Gol Man!

Romania deschide scorul prin Man. Acesta a beneficiat de un ricoseu norocos la sutul lui Stanciu.

46'

Nedelcu pierde mingea la centrul terenului, dar reusim sa recuperam in jumatatea noastra.

46'

Start de repriza secunda.

22:32

Pauza la Reykjavik. In continuare 0-0 dupa o prima repriza in care am avut trei sanse clare de a marca. N-am aratat deloc rau comparativ cu meciul din urma cu 11 luni.

43'

Alibec suteaza peste poarta cu un exterior din afara careului.

42'

Contraatac al Romaniei prin Alibec. Acesta continua in dreapta pentru Man care trimite in bratele portarului.

39'

Nedelcu suteaza din afara careului. Mingea ajunge in bratele portarului islandez.

38'

Preseaza islandezii in jumatatea noastra. Reusim sa obtinem lovitura libera prin Alibec, un atacant masiv care ne ajuta mult in fata puternicilor jucatori islandezi.

37'

Chiriches opreste un contraatac periculos al islandezilor cu pretul unui avertisment.

32'

Islanda iese pe contraatac prin Saevarsson, un fundas dreapta de 36 de ani. Am avut sansa ca mingea n-a ajuns la Kjartansson.

31'

Centrare a lui Man pentru aparitia lui Chiriches. Resping islandezii, dar reusim sa recuperam rapid.

31'

Sorescu din nou aproape de gol. Sut din interiorul careului spre coltul scurte. Respinge portarul islandez in corner.

29'

Ezitare a lui Camora si Nita intervine decisiv la un sut din apropiere. Cei aproape 250 de fani romani prezenti la Reykjavik scandeaza numele lui Nita.

8'

Camora trimite in corner dupa o neintelegere cu Nita

4'

Mingea cade pe plasa la sutul lui Alibec.

3'

Sorescu rateaza de putin deschiderea scorului.
Sut la o palma pe langa poarta.

2'

Scapam cu bine dupa aceasta faza fixa.

2'

Chiriches trimite in corner la patrunderea lui Gudmundsson.

1'

A început meciul. Alexei Kulbakov din Belarus e la centru. Arbitrajul video nu funcționează din cauza unei erori de soft.

20:43

ISLANDA: 13. Runarsson – 2. Saevarsson, 6. Hermansson, 21. I. Bjarnason, 5. Thorarinsson – 8. B. Bjarnason, 4. Palsson, 15. Baldursson – 7. J. Gudmundsson, 9. Kjartansson, 10. A. Gudmundsson. Selecționer: A. Vidarsson.
Rezerve: 1. Halldorsson, 12. P. Gunnarsson – 3. Fjoluson, 11. Sigurdsson, 14. Arnason, 16. Johannesson, 17. Anderson, 18. Sampsted, 19. Thorsteinsson, 20. Helgason, 22. Gudjohnsen, 23. A. Skulason

ROMÂNIA: 1. Niță – 21. Rațiu, 6. Chiricheș-cpt., 5. Nedelcearu, 22. Camora – 8. Cicâldău, 14. Nedelcu, 23. Stanciu – 20. Man, 7. Alibec, 13. Sorescu. Selecționer: Mirel Rădoi.
Rezerve: 12. Vlad, 16. Aioani – 2. Cordea, 3. Toșca, 4. Manea, 9. Markovic, 10. Hagi, 11. Rotariu, 15. M. Marin, 17. Rus, 18. R. Marin, 19. Olaru