3
Romania
Maxim 70' Grigore 51' Alibec 3'

Asa am trait Austria - Romania

Luni seara, de la 21:45, am transmis live text in aceasta pagina meciul Austria - Romania din Liga Natiunilor.

23:38

Final de partida. Victorie mare pentru Romania!

90'

Scapam cu fata curata dupa o lovitura libera provocata de Coman.

90'

Ce sansa ratata de gazde prin Grbic. Singur din centrul careului acesta trimite peste poarta.

90'

Puscas obtine lovitura de la colt. 4 minute de prelungiri.

89'

Sut pe poarta trimis de Stanciu. Prea slab pentru a modifica tabela.

81'

Gol Onisiwo!

Austria reduce din diferenta prin Onisiwo. Lovitura de cap de langa un Bancu absent la marcaj.

80'

Grillitsch cauta poarta din afara careului. Balon deviat de Maxim in corner.

74'

Burca este avertizat pentru un fault la centrul terenului.

74'

Nedelcearu in locul lui Chiriches.

73'

Mingea loveste bara la sutul lui Iancu din lovitura libera!

72'

Puscas obtine lovitura libera in marginea careului advers.

70'

Gol Maxim!

Maxim profita de o minge trimisa inapoi gresit de Posch si inscris cu un lob senzational din 16 metri.

68'

Puscas intra in locul lui Alibec.

63'

Deviere periculoasa a lui Baumgartner. Mingea trece putin pe langa poarta noastra.

61'

Tatarusanu retine sutul lui Gregoritsch.

57'

Scapam ieftin la sutul lui Ulmer dupa o respingere a lui Burca.

56'

Patrundere a lui Schlager. Sut pe langa poarta noastra.

53'

Acelasi Grigore se arunca kamikaze la un corner. N-a lipsit mult sa marcheze din nou.

51'

Gol Grigore!

Romania marcheaza prin fundasul Grigore. Sut din sase metri din centrarea lui Stanciu din lovitura libera.

49'

Iesim pe atac prin Stanciu. Acesta obtine lovitura libera in flancul stang.

48'

Baumgartner patrunde in forta si obtine lovitura de la coltul terenului in duel cu Chiriches.

47'

Acelasi Sazbitzer suteaza direct in zid. Se fluiera insa un offside.

46'

Grigore provoaca o lovitura libera in duel cu Sabitzer.

46'

22:43
22:33

Final de prima repriza.

45'

Sabitzer trimite direct pe poarta in bratele lui Tatarusanu.

45'

Lovitura libera pentru Austria din marginea careului nostru.

39'

Iancu intra in locul lui Deac. O mutare indrazneata din partea lui Radoi.

38'

Probleme pentru Deac. Acesta calca gresit si acuza o accidentare la glezna. Se fac semne pentru schimbare.

34'

Voleu al lui Stanciu dupa un corner. Mingea il loveste in spate pe Chiriches.

32'

Ianis Hagi scos la incalzire pe margine.

28'

Centrare imprecisa a lui Bancu la una dintre rarele noastre aparitii in jumatatea adversa.

26'

Austriecii ajung cu pase pana in pozitie de finalizare in careul nostru. Sut pe Tatarusanu blocat de acesta.

21'

Sut al lui Sabitzer deviat de Chiriches in corner. Spatii mari in apararea noastra pe stanga.

20'

Austriecii pun stapanire pe joc dupa un inceput bun al Romaniei.

19'

Din nou deranj mare in flancul nostru stang. Bancu prins prea in fata. Scapam cu fata curata.

17'

Gol Baumgartlinge!

Austria egaleaza prin Baumgartlinge. Sut din interiorul careului la care Tatarusanu ramane fara reactie.

16'

Cretu intra tare din spate si scapa doar cu un avertisment.

15'

Burca, intrare intarziata in careul advers. Se fluiera fault in atac.

14'

Stanciu arunca mingea in careul austriac. Respinge apararea gazdelor si vom repune de la margine prin Burca.

13'

Coman este faultat si obtine lovitura libera in jumatatea adversa.

9'

Austria aproape de egalare prin Hinteregger. Centrare din lovitura libera si reluare cu capul a fundasului central in bara!

7'

Cretu incearca pentru Burca. Mingea iese in afara terenului.

3'

Gol Alibec!

GOOL Romania. Actiune de contraatac purtata de Coman cu pasa decisiva pentru Alibec. Acesta a dat din prima pe poarta pentru 1-0.

2'

Maxim patrunde in careu si trimite in fata portii. Resping austriecii in afara terenului.

1'

O prima minge trimisa spre poarta lui Tatarusanu dupa doar 25 de secunde.

1'

Centralul suedez fluiera inceputul meciului.

21:43

AUSTRIA: 1. A. Schlager – 21. Lainer, 5. Posch, 4. Hinteregger, 2. Ulmer – 10. Grillitsch, 14. Baumgartlinge – 9. Sabitzer, 23. X. Schlager, 19. Baumgartner – 11. Gregoritsch. Selecționer: Franco Foda

Rezerve: 12. Pervan, 13. Stankovic – 3. Dragovic, 6. Ilsanker, 7. Grbic, 8. Ranftl, 15. Philipp Lienhart, 16. Zulj, 17. Wober, 18. Trimmel, 20. Onisiwo, 22. Monschein.

ROMÂNIA: 12. Tătărușanu – 15. Burcă, 6. Chiricheș-cpt., 21. Grigore, 11. Bancu – 2. Crețu, 10. Maxim, 23. Stanciu – 18. Coman, 7. Alibec, 17. Deac. Selecționer: Mirel Rădoi

Rezerve: 1. Niță, 16. Lazar – 3. Toșca, 4. Hanca, 5. Nedelcearu, 8. Nistor, 9. Pușcaș, 13. Ștefan, 14. Hagi, 19. Iancu, 20. Buș, 22. Cicâldău

11:05

Arbitri

UEFA a delegat o brigadă din Suedia pentru meciul de mâine al tricolorilor, în Austria. Centralul partidei este Glenn Nyberg, un arbitru tânăr de 31 de ani.

Acesta are în palmares doar 7 partide internaționale la nivel de echipe naționale de seniori!

Singura experiență cu o echipă românească vine de la nivel de club, Nyberg arbitrând partida Dinamo Minsk – CFR Cluj 1-0 din 2014, Europa League.

Arbitri asistenți vor fi conaționalii săi Mahbod Beigi și Andreas Soderqvist, iar al patrulea oficial, tot din Suedia, a fost delegat Mohammed Al-Hakim.