Liga Natiunilor

Spania invinge Italia si va juca finala in Liga Natiunilor. Prima infrangere a Italiei acasa din 1999!

Echipa Spaniei a invins Italia, cu 2-1, in prima semifinala din Liga Natiunilor, miercuri seara, intr-un meci disputat la Milano cu jumatate din capacitatea arenei San Siro.

Ferran Torres a fost eroul Spaniei cu doua goluri marcate in prima repriza, minutele 17 si 45+2.

Pentru Italia, campioana europeana in exercitiu, a redus din diferenta Pellegrini, cu sapte minute inaintea finalului.

Italia a ramas in inferioritate numerica din minutul 42, cand Bonucci a fost eliminat.

Spania devine prima echipa care invinge Italia la Milano intr-un meci oficial. Din ianuarie 1925 Italia nu mai pierduse la Milano. Atunci Ungaria s-a impus cu 2-1 intr-un amical.

La spanioli printre titulari a fost si Gavi (foto), cel mai tanar jucator care a evoluat vreodata pentru Spania intr-un meci oficial, la 17 ani si 62 de zile.

Italia nu mai pierduse acasa din septembrie 1999.

A doua finalista va fi decisa, joi seara, in urma meciului dintre Belgia si Franta.

Un meci care se va disputa la Torino, pe arena celor de la Juventus.

Finala mare va avea loc duminica la Milano.