Liga Natiunilor

Islanda, umilita de Belgia inaintea confruntarii cu Romania

Viitoarea adversara a Romaniei in semifinalele barajului pentru EURO 2020 a suferit o infrangere usturatoare in Liga Natiunilor.

Belgia a trecut de insulari cu un categoric 5-1, dupa ce Islanda deschisese scorul la Bruxelles.

Fridjonsson a punctat in minutul 11, insa belgienii intorceau deja scorul pana la pauza prin Witsel (13) si Batshuayi (17).

Au mai marcat in partea secunda Mertens (50), din nou Batshuayi (69) cu o super executie cu calcaiul si Doku (80).

Pentru Islanda este a doua infrangere in actuala editie de Liga Natiunilor. Acestia au pierdut acasa cu Anglia, scor 0-1, dupa ce au ratat un penalty in prelungiri.

Urmatorul meci al islandezilor va fi pe 8 octombrie cu Romania in barajul de calificare la EURO 2020.

Invingatoarea acestui meci va intalni invingatoarea partidei Bulgaria – Ungaria pentru un loc la turneul final.