Liga Natiunilor

Germania obtine prima victorie in Liga Natiunilor

Dupa egalurile cu Spania si Elvetia, fosta campioana mondiala Germania a obtinut prima victorie in Grupa 4 din Liga A pe terenul Ucrainei, scor 2-1.

Matthias Ginter a deschis scorul in minutul 20 pentru nationala pregatita de Joachim Low.

In partea secunda Leon Goretzka majorat avantajul Germaniei, in minutul 49, profitand de o minge scapata din maini de portarul Bushchan.

Ucraina a redus din diferena prin Malinovsky dintr-o lovitura de la 11 metri cand mai erau 20 de minute pana la final.

In aceeasi grupa, Spania a invins Elvetia pe teren propriu, cu 1-0, prin reusita lui Oyarzabal din prima repriza.

Spania ramane pe primul loc, cu 7 puncte, urmata de Germania, cu 5 puncte, Ucraina (3) si Elvetia (1).

Au fost singurele meciuri programate, sambata, in Liga A.

De consemnat victoria obtinuta de Gibraltar in deplasare cu Liechtenstein, scor 1-0, in Liga D.

Doar al doilea succes din istorie pentru Gibraltar de la aparitia acestei natiuni pe harta fotbalului european.

Feroe – Letonia 1-1 si Andorra – Malta 0-0 au fost celelalte jocuri din Liga D.

In Liga C s-a inregistrat victoria surprinzatoare obtinuta de Luxemburg pe teren propriu cu Cipru, scor 2-0, si victoria celor din Muntenegru acasa cu Azerbaidjan, de asemenea 2-0.