Liga Natiunilor

Franta a obtinut Liga Natiunilor dupa un gol controversat

Campioana mondiala a revenit de la 0-1 si a invins Spania in finala disputata, duminica seara, pe San Siro din Milano.

Franta s-a impus in final, cu 2-1, dupa reusitele lui Karim Benzema si Kyllian Mbappe din a doua parte a jocului.

Oyarzabal deschisese scorul pentru Spania, in minutul 64, cu un sut la coltul lung.

Doar doua minute s-au bucurat ibericii de avantaj pe tabela, Benzema aducand egalarea cu o executie spectaculoasa din marginea careului.

Mbappe a marcat golul victoriei franceze dupa o faza indelung discutata.

Acesta se afla in pozitie de offside la momentul pasei, insa mingea a fost deviata usor de fundasul spaniol Eric Garcia.

Desi n-a marcat, Antoine Griezmann a bifat partida cu numarul 100 in nationala Frantei, devenind al noualea jucator din istorie care atinge aceasta borna.

Franta ajunge la 25 de meciuri fara infrangere in toate competitiile fiind la doar doua partide de recordul stabilit intre septembrie 1994 si martie 1999.

Cocosii galici au castigat ultimele cinci meciuri din Liga Natiunilor disputate in afara Hexagonului.

Spania: Unai Simón; Azpilicueta, Laporte, Eric García, Alonso; Gavi (Koke 75), Busquets, Rodri (Fornals 84); Sarabia (Pino 61), Ferran Torres (Merino 84), Oyarzabal

Franta: Lloris; Koundé, Varane (Upamecano 43), Kimpembe; Pavard (Dubois 79), Tchouaméni, Pogba, T Hernández; Griezmann (Veretout 90); Mbappé, Benzema.