Cupa Romaniei

Sepsi o demoleaza pe Poli Iasi in mansa tur a semifinalelor Cupei Romaniei

Echipa Sepsi Sf.Gheorghe a castigat de o maniera categorica mansa tur a disputei cu Poli Iasi din semifinalele Cupei Romaniei, scor 5-1.

Lanterna rosie din playout a deschis scorul prin Andrei Cristea dupa doar cinci minute de la startul partidei dintr-o lovitura de la 11 metri.

Sepsi avea sa egaleze rezultatul pana la pauza prin Achachbar in minutul 25.

Dupa pauza pe teren a fost o singura echipa si aceasta s-a vazut pe tabela de marcaj.

Formatia din Sf.Gheorghe s-a desprins in castigatoare detasata dupa reusitele lui Fulop (52), Achachbar (75), Carnat (80) si Karanovic (87).

Leo Grozavu, antrenorul gazdelor, a fost eliminat in minutul 3 pentru proteste la adresa arbitrului Ovidiu Hategan.

Returul de la Iasi ar putea fi o simpla formalitate la aceasta diferenta de scor.

Sepsi: Niczuly - Carnat, Bouhenna, Celea, Fl. Ştefan - Velev (I. Fulop '46/ Popescu '68), Vaşvari - L. Fulop, Achahbar (L. Kovacs '85), M. Ştefănescu - Safranko (Karanovici '67). Antrenor: Leo Grozavu.

Poli Iaşi: R. Rusu - Rodny Lopes, Klimavicius, Mihalache, Onea - Popadiuc (Platini '46), De Iriondo (Şerban '66), Bourama, Horşia (Grădinaru '46) - Chacana (Omoh '57), A. Cristea (Luckassen '59). Antrenor: Mircea Rednic.