Cupa Romaniei

Sepsi elimina Petrolul si ajunge in semifinalele Cupei Romaniei

Echipa Sepsi Sf.Gheorghe a castigat la limita disuta cu Petrolul Ploiesti, in deplasare, scor 1-0.

Asa am trait Petrolul - Sepsi

Unicul gol al meciului gazduit de arena ”Ilie Oana” a fost marcat de Andrei Dumiter cu o lovitura de cap in minutul 35.

Faza pornita de la o minge in adancime ajunsa in extremis de Carnat la limita terenului si intoarsa apoi in sase metri.

Dumiter incepuse meciul in postura de rezerva si a intrat in minutul 11 in locul lui Safranko, accidentat.

La 0-0, in minutul 14, Petrolul a ratat deschiderea scorului prin Saim, jucator al carui sut a sters bara si a iesit in afara terenului.

In partea secunda Petrolul a avut o singura actiune periculoasa la sutul lui Saim din zona centrala in minutul 66.

Apoi, Sepsi a ratat in doua randuri desprinderea prin acelasi Stefanescu. Mai intai acesta n-a nimerit poarta cu un loc din interiorul careului (77), pentru ca apoi sa rateze singur cu portarul petrolist (85).

Centralul Iulian Calin a oprit meciul in minutul 89 din cauza scandarilor considerate xenofobe din partea galeriei Petrolului.

Jucatorii au fost trimisi la vestiare si apoi au revenit pentru a mai juca minutul regulamentar plus alte patru minute suplimentare.

Sepsi devine a doua echipa calificata in semifinalele Cupei Romaniei, dupa ce Dinamo o invingea marti seara pe Academica Clinceni cu acelasi scor, 1-0.

Petrolul Ploieşti: C. Lungu - Bărboianu - Răuţă, Sîrghi, Ţicu - Pierce - Saim Tudor, Marinescu (Deac ’62), Meza Colli, Pol Roige (Ekollo ’81) – Arnăutu (Hamza ’61). Antrenor: Constantin Enache.

Sepsi: Niczuly - Celea, Bouhenna, Tincu, Fl. Ştefan - Vaşvari - M. Ştefănescu, Deaconu (Achahbar ’46), I. Fulop, Carnat (Diaz ’77) – Safranko (Dumiter ’13). Antrenor: Leo Grozavu.

Arbitri: Iulian Călin - George Florin Neacşu, Romică Bîrdeş - Cătălin Busi.