Cupa Romaniei

Politehnica Timisoara invinge Rapid si se califica in sferturile Cupei Romaniei

Supriza pe Bega, joi seara, in ultima partida din optimile de finala din Cupa Romaniei, unde Politehnica Timisoara a castigat duelul cu Rapid Bucuresti, scor 2-0 (1-0).

Gerbi a deschis scorul, in minutul 22, dupa o demarcare in spatele lui Nastos.

Finalizare pe jos la coltul lung fara speranta pentru portarul Draghia.

Rapid a inceput in forta partea a doua si a ratat o mare ocazie in minutul 46, cand portarul Devenish-Meares a respins in corner cu o mana un sut din apropiere.

Dandea a ratat si el egalarea, in minutul 52, cu o reluare din interiorul careului mic peste poarta dupa o centrare din corner.

Politehnica Timisoara a marcat golul de 2-0 prin Ursu, in minutul 71.

Lasat singur cu Draghia, atacantul banatenilor a finalizat cu sut plasat la coltul lung.

Au evoluat echipele:

Politehnica Timisoara: 1 Devenish-Meares - 15 Sofran, 14 Mera, 13 Scutaru, 18 Pamfile - 21 Lazar, 24 Ignea, 5 Radu, 7 Ursu - 11 Andrei, 9 Gerbi.

Rapid: 90 Draghia - 8 Carnat, 30 Dandea, 2 Nastos, 3 Florica - 23 Albu, 20 Moise - 10 Ilie, 18 Alami, 29 Stahl - 57 Marzouk.