Cupa Romaniei

Poli Iasi elimina Craiova din Cupa Romaniei dupa un meci nebun

Partida clasica de Cupa Romaniei in Copou, cu cinci goluri, rasturnari de scor si un final interzis cardiacilor.

Asa am trait Poli Iasi - Craiova. Nebunie de meci in Copou

In cele din urma Poli Iasi a obtinut victoria si calificarea in semifinalele Cupei Romaniei, cu 3-2, dupa 90+4 minute.

Iesenii au condus cu 2-0 la pauza, pentru a se vedea egalati in minutul 89.

Partida se indrepta vertiginos spre cele doua reprize de prelungiri cand olandezul Breeveld a dat lovitura decisiva unei echipe cu o aparare in degringolada.

Breeveld a deschis scorul in minutul 13 cu un lob spectaculos din afara careului de 16 metri.

Un gol anuntat de doua mari ocazii ratate de ieseni in debutul partidei prin Gradinaru si Horsia.

Replica oltenilor n-a intarziat sa apara si Mihaila l-a intins pe Rusu in minutul 17 cu un sut din afara careului.

Poli Iasi a facut 2-0 prin Horsia cu trei minute inaintea pauzei. Acesta a reluat la coltul lung din foarfeca laterala dintr-o centrare a lui Breeveld.

Craiova a revenit in meci dupa un penalty transformat de Nistor in minutul 54, fostul dinamovist egaland scorul la 2-2 cu un minut inaintea timpului regulamentar.

Faza luata pe cont propriu in flancul stang si finalizare la coltul lung. Minge cu pamantul fara sperante pentru Rusu.

Nici nu au avut timp sa se bucure prea mult oltenii, ca Breeveld a inscris golul victoriei si calificarii in al doilea minut aditional.

Poli Iasi devine astfel a treia echipa din playout calificata in semifinalele Cupei Romaniei, dupa Dinamo si Sepsi.

Pentru Poli Iasi este prima victorie dupa 13 meciuri oficiale. Formatia din Copou castigase ultima data in optimile Cupei Romaniei, 3-0 in deplasare cu Metalul Buzau (Liga 3).

Careul de asi va fi completat, joi seara (20:00), cand Hermannstadt primeste vizita FCSB.

Poli Iaşi: Rusu – Cabral, Frăsinescu, Klimavicius, Şerban – De Iriondo, Breeveld, Horşia (Omoh ’54), Grădinaru – Luckassen (Mahamadou ’72), Andrei Cristea (Passaglia ’59) . Antrenor: Mircea Rednic.

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli – Ivan, Acka (Bancu ’88), Dielna (Qaka ’46), Vătăjelu – Nistor, Cosic, Cicâldău – Mihăilă, A. Popescu (Koljic ’24), Bărbuţ. Antrenor: Corneliu Papură.

Arbitri: Andrei Chivulete - Ciprian Dan, Mihai Marica - Florin Andrei.