Cupa Romaniei

Mioveni elimina Petrolul la loviturile de departajare

Sursă foto: facebook.com/official.fcpetrolul

Suspans pana la capat in meciul Petrolul 52 – CS Mioveni din saisprezecimile de finala ale Cupei Romaniei.

Echipa din Mioveni s-a impus, cu 4-3, in urma loviturilor de departajare, dupa ce la finalul celor 90 de minute tabela arata 1-1.

Mioveni a deschis scorul prin Nastasie in prima repriza cu o lovitura de cap la prima bara. O executie spectaculoasa fara reactie pentru portarul Bolboasa.

Egalarea Petrolului a venit in minutele suplimentare acordate pentru cele 90 de minute si a fost un gol controversat, rezerva Vintila impingand mingea cu mana in poarta, dupa ce tot el luase la tinta transversala.

Mioveniul a ratat incredibil prin Neagoe imediat dupa reluarea jocului si s-a intrat astfel in prelungiri.

Echipa argeseana a continuat sa domine jocul ratand la chiar prima faza a prelungirilor prin Pirtea singur cu portarul.

Nastasie l-a evidentiat si el pe Bolboasa cu un sut pe jos respins de la coltul scurt, dupa care Mioveninul a ramas in inferioritate numerica. Neagoe a primit al doilea cartonas galben si a luat mai devreme drumul vestiarelor.

Ocazie monumentala ratata de Lambru in minutul 117, mingea jucatorului de la Petrolul intalnind transversala.

Sansa mare de gol si pentru Mioveni un minut mai tarziu prin acelasi Nastasie.

Nastasie, Negoita, Stoica si Neacsu au marcat pentru gruparea argesean de la punctul cu var, in timp ce pentru Petrolul 52 au inscris Tudor, Popescu si Stanescu.

Au ratat pentru oaspeti Gugu, in timp ce pentru ploiesteni au irosit de la punctul cu var Ciocaltau si Velisar.