Cupa Romaniei

Asa am trait Sepsi - Poli Iasi in semifinalele Cupei Romaniei

Miercuri seara de la 20:00 am transmis live text in aceasta pagina mansa tur a semifinalei Cupei Romaniei dintre Sepsi Sf.Gheorghe si Poli Iasi.

Final Sepsi - Poli Iasi 5-1

Final de partida. Sepsi castiga de o maniera categorica, dupa ce oaspetii deschisesera scorul. Covasnenii sunt cu un picior si jumatate in finala Cupei Romaniei, editia 2019/2020.

Min.87 - Poli Iasi e KO si scorul ajunge la 5-1 pentru Sepsi. Stefanescu a pasat decisiv pentru reusita lui Karanovic.

Min.79 - Scorul capata proportii dupa reusita lui Nicolae Carnat.

Min.75 - Achachbar reuseste dubla din pasa lui Florin Stefan. Sepsi are 3-1 pe tabela.

Min.53 - Rasturnare de situatie. Lorand Fulop marcheaza pentru 2-1.

Min.39 - Rusu retine sutul lui Lorand Fulop.

Min.25 - Egalează Sepsi prin Achachbar.

Min.5 - Oaspetii deschid scorul prin Andrei Cristeadin lovitura de la 11 metri.

Min.3 - Leo Grozavu, antrenorul gazdelor, este eliminat pentru proteste.

20:00 A inceput meciul.

Sepsi: Niczuly - Carnat, Bouhenna, Celea, Fl. Ştefan - Velev, Vaşvari - L. Fulop, Achahbar, M. Ştefănescu - Safranko.

Poli Iaşi: R. Rusu - Rodny Lopes, Klimavicius, Mihalache, Onea - Popadiuc, De Iriondo, Bourama, Horşia - Chacana, A. Cristea.

Avancronica

Sepsi și-a depășit deja cea mai bună performanță în competiție, sfert de finală în sezonul trecut. În 2019 a fost eliminată de campioana CFR Cluj, anul acesta țintește finala!

Până acum le-a scos din Cupă pe: Ripensia Timișoara (4-1), Astra (4-2), Petrolul (1-0).

De partea cealaltă, Poli Iași este din nou în semifinalele Cupei României, pentru a cincea oară în istorie, după 35 de ani!

În cazul în care se va impune, va juca pentru prima dată în finală! În ”sferturi”, moldovenii au năruit visul Universității Craiova de a evolua cu trofeul pe masă chiar pe stadionul ”Ion Oblemenco”.

Rezultatele obținute până acum: Rapid (1-0), Metalul Buzău (3-0), Universitatea Craiova (3-2).