6
FCSB
Stoica 90' Achim 58' De Amorim 45' D.Benzar 32' Man 22' 17'

FCSB s-a distrat cu Sanatatea Cluj in Cupa Romaniei

FCSB s-a calificat in optimile Cupei Romaniei dupa 6-1 in deplasare cu Sanatatea Cluj. Nicolae Dica a folosit o formula inedita cu mai multi tineri jucatori promovati de la echipa secunda.

Sanatatea Cluj a inceput avantat, cu trei cornere in primele sase minute, in timp ce FCSB a avut o singura incursiune in careul advers.

Prima ocazie a meciului a fost ratata de Daniel Benzar in minutul 14, cand a cautat coltul scurt si mingea a fost blocata de portarul advers.

FCSB a deschis scorul in minutul 17 cu un sut pe sub portar din pasa lui De Amorim. Acelasi Man majora avantajul stelistilor dintr-o lovitura de la 11 metri obtinuta de Golofca. Echilibrul numeric s-a rupt la faza penalty-ului.

Daniel Benzar si De Amorim au stabilit scorul pauzei, 4-0 pentru FCSB.

In partea secunda au intrat Ardelean, Pacionel si Stoica, trei tineri jucatori de la juniorii echipei, iar FCSB a mai marcat de doua ori.

Capitanul Achim a marcat golul meciului, cu un lob senzational din 16 metri, iar Ianis Stoica a devenit cel mai tanar marcator din istoria FCSB cu gol la 14 ani!

Negru a inscris golul de onoare al celor de la Sanatatea Cluj dintr-o faza fixa.

22:20

Final de meci.

90'

Gol Stoica!

Ianis Stoica inscrie la debutul pentru FCSB.

83'

Gol Negru!

Gazdele inscriu golul de onoare prin Negru dupa o faza fixa. Un sut din interiorul careului care a trecut pe sub picioarele portarului Vlad.

75'

Galben primit de Pacionel.

75'

De Amorim rateaza cu capul dintr-o pozitie favorabila la centrarea lui Stoica.

73'

Ianis Stoica rateaza singur cu portarul dintr-un unghi dificil.

61'

Pacionel suteaza puternic din pasa lui De Amorim. Mingea blocata de Lazareanu. Corner pentru FCSB.

59'

Ianis Stoica, jucator care n-a implinit inca 15 ani, debuteaza la FCSB. Intra in locul lui Golofca.

58'

Gol Achim!

Achim inscrie golul serii cu un lob superb din marginea careului.

48'

Pacionel si Ardelean au intrat la FCSB. Larie si Man jucatorii inlocuiti de Dica.

46'

Start de repriza secunda.

21:18

Pauza pe Cluj Arena.

45'

Gol De Amorim!

De Amorim inteapa mingea peste poartarul advers si majoreaza avantajul FCSB.

32'

Gol D.Benzar!

Daniel Benzar majoreaza avantajul FCSB cu un sut din interiorul careului. Faza creata de Man in flancul stang.

22'

Gol Man!

Man transforma cu siguranta lovitura de la 11 metri.

22'

Penalty pentru FCSB si cartonas rosu pentru Paul care a oprit mingea trimisa de Golofca cu mana. Ar fi fost gol.

21'

Contraatac al gazdelor prin camerunezul Ceaca. Sutul acestuia este blocat de Jorge.

17'

Gol Man!

Man deschide scorul cu un sut pe sub portarul advers. De Amorim a pasat decisiv la aceasta faza.

14'

Daniel Benzar rateaza prima ocazie a meciului cu un sut la coltul scurt. Respinge Filip in corner.

9'

Golofca centreaza in careu pentru Man. Resping gazdele, insa mingea ramane la FCSB.

8'

Lupu suteaza mult pe langa poarta dintr-o lovitura libera.

6'

Al treilea corner in sase minute pentru Sanatatea Cluj. Cei de la FCSB au avut o singura prezenta in careul advers pana acum.

5'

Minge in adancime a lui Ciupe pentru Gaspar. Portarul Vlad iese in marginea careului si este aproape de o gafa.

3'

Sanatatea Cluj incepe agresiv cu 4-5 oameni adusi in jumatatea stelista in presing.