2
Craiova
Nistor 90' 54'

Asa am trait Poli Iasi - Craiova. Nebunie de meci in Copou

S-a jucat miercuri seara in Copou pentru un loc in semifinalele Cupei Romaniei. Adversare au fost Poli Iasi si CS Universitatea Craiova, doua echipe cu obiective diferite in campionat.

Poli Iasi: 12 Rusu - 2 Cabral, 22 Frasinescu, 28 Klimavicius, 17 Serbam - 22 Gradinaru, 86 Breeveld, 18 De Iriondo, 30 Horsia - 10 Cristea, 42 Luckassen. Antrenor: Mircea Rednic.

Craiova: 13 Pigliacelli - 27 Martic, 26 Acka, 4 Dielna, 5 Vatajelu - 16 Nistor, 15 Cosic, 10 Cicaldau - 22 Barbut, 37 Popescu, 28 Mihaila. Antrenor: Corneliu Papura.

Poli Iasi n-a mai castigat un meci oficial de la 31 octombrie 2019, cand moldovenii castigau in Cupa Romaniei, faza saisprezecimilor, in deplasare cu Metalul Buzau (Liga 3), scor 3-0.

Craiova are o singura infrangere in ultimele cinci meciuri oficiale, 0-2 cu CFR Cluj pe teren propriu in campionat.

22:24

Fluier final. Poli Iasi elimina Craiova din Cupa Romaniei.

90'

Gol Breeveld!

Nebunie in Copou. Poli Iasi da lovitura in timpul aditional prin Breeveld, jucator care isi trece in cont dubla.

90'

Gol Nistor!

Craiova egaleaza prin Nistor. Faza luata pe cont propriu si finalizata cu sut la coltul lung. Rednic isi da haina jos pe margine.

88'

Bancu in locul lui Acka.

86'

Nistor trimite de la distanta cu stangul. Mingea se scurge in afara terenului.

78'

Mare ocazie ratata de Craiova prin Mihaila. Reluare din voleu pe langa poarta.

77'

Denis Rusu vede cartonasul galben.

71'

Habibou intra in locul lui Luckassen. Schimbare post pe post.

68'

O repriza dominata pana acum de Craiova, echipa care forteaza egalarea.

56'

Manuel De Iriondo vede cartonasul galben.

54'

Gol Nistor!

Nistor fata in fata cu Rusu de la punctul cu var. Sut si gol. Craiova reduce din diferenta.

53'

Omoh intra in locul lui Horsia.

52'

Cristea rateaza sansa golului de 3-0 cu un sut din interiorul careului. Mingea ocoleste poarta.

46'

21:19

Pauza in Copou.

42'

Gol Horsia!

Poli Iasi dubleaza avantajul de pe tabela prin Horsia. Super gol inscris de acesta cu o foarfeca laterala.

41'

Sarbul Uros Cosic este primul jucator al Craiovei avertizat.

35'

Inca o tentativa de sut din partea lui Gradinaru. Mingea acestuia se duce departe de poarta.

25'

Kevin Luckassen incaseaza primul galben al meciului.

24'

Koljic a intrat in locul lui Popescu.

17'

Se joaca pe contre. Iasiul iese pe contraatac prin Cristea, mingea e jucata pentru Luckassen si apoi Horsia, iar acesta nu gaseste poarta din pozitie centrala la 16 metri.

17'

Replica oltenilor nu intarzie sa apara. Sut frumos trimis de Mihaila din afara careului. Rusu blocheaza in corner.

13'

Deschidere de scor si ce gol marcheaza Breeveld. Craiova se apara slab si olandezul il lobeaza pe Pigliacelli cu o minge din afara careului de 16 metri.

10'

Centrare in sase metri si De Iriondo deviaza in bratele lui Pigliacelli. Ce ocazii pentru ieseni!

10'

Inca o data corner dupa lovitura de cap a lui Nistor. Acelasi Pigliacelli respinge cu o mana peste poarta.

9'

Incredibila ocazie ratata de Poli Iasi prin Horsia pe contraatac. Respinge Pigliacelli in corner.

3'

Prima ocazie a meciului pentru Poli Iasi. Gradinaru trimite putin pe langa poarta cu un sut din afara careului.