0
0
CSU Craiova

FC Voluntari elimina Craiova si va disputa finala Cupei Romaniei

FC Voluntari si CS Universitatea Craiova au remizat, scor 0-0, in returul semifinalelor Cupei Romaniei. Echipa din Ilfov s-a calificat in finala dupa ce in tur se impusese la limita, scor 1-0.

Craiova a ratat cele mai mari ocazii ale meciului in prima repriza prin Burlacu, in minutul 17 si 22.

Mai intai sutul acestuia a intalnit de doua ori bara portii lui Balauru, pentru ca apoi sa nu prinda spatiul portii cu un lob.

Prima sansa a gazdelor a fost ratata de Balan cu zece minute inaintea pauzei.

In partea secunda Voluntariul a fost echipa mai periculoasa si Calancea a retinut in doi timpi sutul lui Marinescu.

Acelasi Marinescu a scapat singur spre poarta in minutul 78, dar a incercat un lob din afara careului si mingea a trecut putin alaturi.

Ilfovenii au tinut mingea departe de poarta adversa in finalul partidei, in conditiile in care Craiova n-a avut forta sa puna in pericol poarta lui Balauru.

FC Voluntari: Balauru - Maftei, Balaur, Spahija, Cazan - C. Lazăr, Novac - Căpăţână (Ivanovici '67), L. Marinescu, Popadiuc (Deac '79) - Ad. Bălan (Curelea '76). Antrenor: Claudiu Niculescu

CS Universitatea Craiova: Calancea - Dimitrov, Kelic, Screciu, R. Petre (Manea '82) - Băluţă, Zlatinski, Gustavo, Burlacu (Jazvici '84) - Măzărache (Fajici '46), Ivan. Antrenor: Gheorghe Mulţescu

Cartonaşe galbene:Spahija '5, Lazăr '55, Novac '62 / Măzărache '21

22:27

Fluier final si FC Voluntari obtine calificarea istorica in finala Cupei Romaniei. In ultimul act ilfovenii vor avea de infruntat Astra Giurgiu.

89'

Voluntariul tine mingea departe de propria poarta si gazdele obtin o lovitura libera in jumatatea oltenilor.

82'

Manea intra in locul lui Petre la Craiova.

78'

Marinescu scapa singur spre poarta Craiovei si incearca un lob de la peste 20 de metri. Mingea s-a dus putin pe langa poarta.

74'

Curelea intra in locul lui Balan.

62'

Avertisment pentru Novac in urma unui fault asupra lui Gustavo.

55'

Galben incasat de Lazar.

51'

Calancea respinge in doi timpi sutul puternic trimis de Marinescu din afara careului.

34'

Prima ocazie a gazdelor este ratata de Balan. Sut din voleu putin pe langa poarta lui Calancea.

22'

Acelasi Burlacu se intrece in ratari. De aceasta data trece de Maftei si incearca lobul, fara insa a prinde poarta.

21'

Mazarache vede primul galben al meciului.

17'

Mare ocazie pentru Craiova la sutul lui Burlacu dupa o actiune personala. Mingea a intalnit bara.