1
0
U Craiova

CFR Cluj castiga Supercupa Romaniei

Un penalty a facut diferenta intre CFR Cluj si U Craiova in Supercupa Romaniei, meci disputat in Banie, unde peste 25.000 de olteni au plecat dezamagiti de jocul echipei lui Devis Mangia.

Introdus in partea secunda a meciului, atacantul francez Bilel Omrani a obtinut in minutul 77 lovitura de la 11 metri pe care Culio a transformat-o cu un sut pe mijlocul portii.

La 0-0, in prima repriza, Craiova a ratat cea mai mare ocazie a meciului prin Mitrita si apoi Cicaldau, portarul Arlauskis blocand in extremis suturile celor doi.

CFR Cluj isi adauga in vitrina a treia Supercupa din istorie, dupa cele obtinute in 2009 si 2010.

22:25

87'

Costache intra in locul lui Tucudean.

84'

Hoban blocheaza in extremis si mingea iese in corner. Aproape de gol Craiova la centrarea lui Zlatinsky din lovitura libera.

79'

Markovic in locul lui Popa la Craiova.

79'

Gol Culio!

CFR Cluj deschide scorul prin Culio din lovitura de la 11 metri. Un sut pe centrul portii.

77'

Penalty pentru CFR Cluj obtinut de Omrani.

65'

Burlacu intra in locul lui Glavina, un atacant total ineficient.

58'

Popa are nevoie de ingrijiri medicale.

55'

Omrani intra in locul lui Mailat, care nu a convins in acest meci.

54'

Pasa lunga pentru sprintul lui Tucudean. Fanion ridicat de la margine.

46'

Radu Petrescu fluiera reluarea meciului. In caz de egalitate dupa 90 de minute se va trece direct la executarea loviturilor de departajare.

21:36

Manea in locul lui Peteleu la CFR Cluj.

21:19

Se termina prima repriza.

45'

Penalty refuzat celor de la CFR la faultul comis de Popa asupra lui Tucudean.

36'

Se incing spiritele pe teren si Camora vede cartonasul galben. Publicul fierbe si el. E normal, doar suntem in Oltenia!

35'

Gest incredibil al lui Arlauskis care fuge din poarta nebuneste pentru a-l certa pe Mailat, coechipierul sau.

34'

Bancu centreaza din stanga si Glavina reia cu capul peste poarta.

31'

Muresan este si el avertizat pentru un fault in propria jumatate.

30'

Mitrita este avertizat pentru aplauze ironice la adresa centralului Radu Petrescu.

18'

Dubla ocazie pentru Craiova. Portarul Arlauskis se opune la suturile lui Mitrita si apoi Cicaldau.

8'

Deac a incercat o executie prin surprindere direct din corner. Italianul din poarta Craiovei respinge!

1'

A inceput meciul.

20:28

CFR 1907 Cluj: 87. Arlauskis - 77. Peteleu, 55. Vinicius, 30. Mureșan, 45. Camora-cpt. - 19. Culio, 28. Hoban, 8. Djokovic - 10. Deac, 20. Țucudean, 27. Mailat. Antrenor: Edward Iordănescu

Rezerve: 12. Vâtcă - 5. Maleš, 6. Manea, 7. Păun, 9. Omrani, 18. Costache, 37. Bordeianu

U Craiova 1948 Club Sportiv: 13. Pigliacelli - 4. Popa, 24. Gardoș, 2. Tiago - 30. Dimitrov, 8. Mateiu, 23. Zlatinski, 11. Bancu - 10. Cicâldău - 14. Glavina, 28. Mitriță-cpt. Antrenor: Devis Mangia

Rezerve: 1. Popescu - 3. Briceag, 6. Kelic, 9. Burlacu, 16. Markovic, 22. Bărbuț, 33. Mihăilă

12:41

CFR Cluj n-a primit niciun gol in amicalele din Polonia: 0-0 cu Wigri Suwalki (Polonia, liga a II-a), 3-0 cu Jagiellonia (vicecampioana Poloniei), 1-0 cu Warta Poznan (Polonia, liga a III-a) şi 1-0 cu Podbrezova (Slovacia, liga I).

12:40

Craiova nu a impresionat in amicalele disputate in aceasta vara. A pierdut primul meci contra unei echipe de pe locul 15 in Japonia, apoi cu rusii de la Ufa (2-3), pentru ca in ultimul meci sa invinga echipa secunda a austriecilor de la Wacker Innsbruck, cu 4-0.