3
Universitatea Craiova
Screciu 112' Nistor 99' Ivan 14'

Asa am trait Finala Cupei Romaniei: Astra - Universitatea Craiova

Am transmis live text in aceasta pagina finala Cupei Romaniei, meciul Astra Giurgiu - Universitatea Craiova programat la Ploiesti pe arena "Ilie Oana".

23:04

Final de partida. Universitatea Craiova castiga Cupa Romaniei!

Prelungiri 2
120'

Pigliacelli respinge in fata sutul lui Balaure, apoi se ridica fanionul pentru un offside activat la Jovanovic.

118'

Pigliacelli blocheaza in doi timpi sutul lui Valentin Gheorghe din marginea careului. Portarul italian acuza o problema la spate.

112'

Gol Screciu!

Centrare din dreapta dintr-o lovitura libera si Screciu marcheaza cu capul golul trei al Craiovei.

Pauza 3
22:45

2-2 dupa 105 minute. Pauza intre cele doua reprize de prelungiri.

Prelungiri 1
105'

Valentin Gheorghe trage din marginea careului dupa o actiune rapida. Blocheaza Pigliacelli.

99'

Gol Nistor!

Dan Nistor restabileste egalitatea cu un sut senzational de la peste 25 de metri.

98'

Sut de la distanta incercat de Camara. Mingea se duce mult pe langa poarta.

93'

Astra da lovitura prin Boe-Kane. A fost o pasa lunga din propria jumatate pentru Valentin Gheorghe, acesta a tras la poarta si mingea respinsa de Pigliacelli a fost reluata cu capul in poarta.

91'

A inceput prima repriza a prelungirilor.

Pauza 2
22:24

Horatiu Fesnic fluiera finalul celor 90 de minute. Finala Cupei Romaniei intra in prelungiri.

90'

Patru minute suplimentare.

90'

Ocazie ratata de Balasa cu capul dupa o centrare din corner. Mingea reluata din sase metri se duce pe langa poarta.

87'

Sutul lui Cicaldau din lovitura libera trece pe langa poarta.

85'

Cicaldau obtine lovitura libera in marginea careului advers.

79'

Actiune rapida dezvoltata in flancul stang, mingea ajunge la Ivan in careu. Sut cu "siretul" putin pe langa poarta.

72'

Marius Constantin nu mai poate continua si e nevoie de schimbare.

71'

Ivan patrunde in careu si incearca o pasa decisiva. O noua actiune esuata a Craiovei care macina in gol de minute bune.

62'

Centrare in careu pentru reluarea imprecisa a lui Balasa.

61'

Cicaldau obtine lovitura libera in marginea careului Astrei. Fault indiscutabil din partea lui Valentin Gheorghe.

60'

Hugo Sousa iese si el accidentat in afara terenului.

58'

Valentin Gheorghe cade pe Vatajelu. Fundasul oltenilor se resimte.

56'

Craiova continua sa preseze. Inca un corner si Constantin reia in Mateiu.

54'

Craiova nu obtine nimic. Doar un corner la imprecizia lui Boe-Kane.

52'

Camerunezul Lamanje il agata de galben pe Cimpanu. Lovitura libera pentru Craiova din marginea careului advers.

52'

Minge care il cauta pe Krpic. E prea inalta si imprecisa. Intervine Pigliacelli.

50'

Nistor incearca o noua verticalizare. Mingea trece printre Ivan si Cimpanu.

46'

21:19

Pauza in meciul de la Ploiesti.

45'

Balasa reia cu capul peste poarta dupa o centrare din corner.

40'

Pigliacelli iese mult din poarta si intervine prin tackling asupra lui Krpic.

35'

Probleme la genunchi pentru Gaman.

23'

Popa se opune golului la un sut din afara careului trimis de Cimpanu. Cornerul rezultat ramane fara urmari pe tabela.

17'

Gol Gaman!

Valerica Gaman aduce egalarea pentru Astra din lovitura de la 11 metri.

16'

Penalty pentru Astra Giurgiu.

14'

Gol Ivan!

Craiova deschide scorul prin Andrei Ivan in urma unui contraatac din pasa lui Dan Nistor.

11'

Meci dominat pana acum de Universitatea Craiova.

10'

Constantin reia peste poarta din interiorul careului Astrei.

1'

A inceput finala Cupei Romaniei.

19:47

Astra: 12. Popa – 2. Sousa, 27. Jovanovic, 25. Găman-cpt., 3. Lamanje – 91. Boe-Kane, 7. Canadija, 21. Crepulja – 77. Stahl, 9. Krpic, 11. V. Gheorghe. Antrenor: Ionuț Badea.

Rezerve: 23. Bolboașă – 5. A. Ion, 6. Banu, 20. Duminică, 22. G. Șerban, 43. Adeshina, 92. Riza, 96. Balaure, 99. D. Gheorghe.

Universitatea Craiova: 13. Pigliacelli – 5. Vătăjelu, 23. M. Constantin, 4. Bălașa, 11. Bancu – 8. Mateiu, 10. Cicâldău, 16. Nistor – 28. Cîmpanu, 9. Ivan, 17. Baiaram. Antrenor: Marinos Ouzounidis.

Rezerve: 12. L. Popescu – 6. Screciu, 20. Tudorie, 21. Fedele, 24. Camara, 26. Acka, 27. V. Constantin, 29. Bic, 33. Căpățână.

18:30

Astra Giurgiu a castigat o data Cupa Romaniei, in 2014, cu Daniel Isaila pe banca, dupa o finala in fata celor de la FCSB.

Astralii au mai jucat de atunci alte doua finale, ambele pierdute, in 2017 si 2019.

Universitatea Craiova a castigat de sapte ori Cupa Romaniei, ultima oara in 2018 dupa o finala cu Hermannstadt pe Arena Nationala din Bucuresti.