Cupa Romaniei

Hora si Vlad o duc pe FCSB in sferturile Cupei Romaniei

Echipa FCSB s-a calificat, marti seara, in sferturile de finala din Cupa Romaniei dupa 1-0 in deplasare cu U Cluj.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Hora dintr-o lovitura libera in minutul 11.

Vlad a fost apoi un adevarat inger pazitor pentru poarta celor de la FCSB, cu patru interventii decisive pana la pauza.

Acesta s-a opus golului la reluarile lui Florescu (17), Gavra (18) si Takacs (40) in finalul reprizei. In minutul 32 acelasi Vlad a intervenit de asemenea decisiv pastrand avantajul minim pentru FCSB.

Intrat la pauza in locul lui Tsoumou la FCSB, Man a avut golul de 2-0 in picior, insa nu l-a putut invinge pe Dur Bozoanca in minutul 62.

Echipa bucuresteana a trecut pe langa gol si in minutul 71 la reluarea lui Coman cu exteriorul din careu.

Lovitura de la 11 metri obtinuta de Tanase in minutul 84, insa decarul celor de la FCSB a executat slab de la punctul cu var si i-a permis portarului Dur Bozoanca sa respinga.

Ultima ocazie a apartinut Sepcilor Rosii la reluarea pe spate a lui Kay din minutul 90. Mingea se ducea in vinclu fara interventia lui Vlad.

Cel mai bun meci reusit de Vlad de cand imbraca tricoul ros-albastru, fara doar si poate.

FCSB se alatura asadar celor de la Hermannstadt in sferturile de finala.

Miercuri si joi se disputa ultimele sase meciuri din optimi, cate trei in fiecare zi.