2
0
Juventus

Hermannstadt trece de Juventus pentru un loc in sferturile Cupei Romaniei

AFC Hermannstadt, liderul Ligii a 2-a, s-a calificat, joi, in sferturile de finala ale Cupei Romaniei dupa 2-0 (0-0) pe teren propriu cu Juventus Bucuresti, lanterna rosie din Liga 1 Betano.

Dupa o prima repriza saraca in faze de poarta, cei de la Hermannstadt au facut diferenta in partea secunda cu doua reusite.

Prima dintre acestea a fost un autogol al lui Morariu la o centrare din flancul drept. O minge reluata de fundasul oaspetilor nefericit in propria poarta.

Tatar a securizat avantajul lui Hermannstadt cu un sut plasat din afara careului.

Cea mai mare ocazie a oaspetilor a fost ratata de Mazarache, jucator care a incercat un lob, insa Parvulescu a aparut si a scos in extremis mingea de pe linia portii.

90'

Sut modest in zid, mingea revine la Sesar dar si a doua oara trimite la fel de slab.

89'

Dzalamidze obtine lovitura libera la marginea careului celor de la Hermannstadt.

81'

Galben incasat de Mazarache pentru un fault in atac.

73'

Parvulescu scoate incredibil peste poarta de pe linia portii din fata lui Mazarache. Uriasa ocazie pentru Juventus.

68'

Un sut excelent plasat de Tatar din afara careului.

68'

Gol Tatar!

Tatar majoreaza avantajul gazdelor si sibienii sunt cu un picior in sferturi.

60'

Mazarache intra la Juventus.

59'

Gol Morariu (Ag)!

Hermannstadt deschide scorul dupa o actiune rapida. Centrare din flancul dreapta si Morariu reia cu capul in propria poarta.

56'

Herghelegiu intra in locul lui Lupu.

50'

Juventus rateaza cea mai mare ocazie a meciului prin Tira, faza la care portarul sibienilor a iesit mult din poarta.

46'

Start de repriza secunda.

14:50

S-a terminat prima repriza, una cu un joc de uzura, clasic pentru confruntarile eliminatorii de Cupa. Realizari putine de ambele parti.

1'

Catalin Popa da startul meciului de la Sibiu dintre liderul Ligii 2 si ultima clasata in Liga 1.