Cupa Romaniei

FCSB, calificare in semifinalele Cupei Romaniei cu revenire de la 0-1. Gol senzational Coman!

Echipa FCSB a intors rezultatul la Sibiu cu Hermannstadt si s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei, cu 2-1 dupa 90 de minute.

Gazdele au deblocat tabela cu un sfert de ora inaintea finalului prin Debeljuh, insa FCSB a intors spectaculos rezultatul pana la final.

Mai intai Luchin si-a marcat in propria poarta la centrarea lui Cretu din minutul 85.

Apoi, patru minute mai tarziu, Coman a marcat golul victoriei pentru FCSB cu un lob de efect peste portarul Novo din pasa cu calcaiul a lui Man.

De departe, una dintre cele mai frumoase faze de joc din acest sezon in intreg fotbalul romanesc, fara exagerare.

Pana in minutul 75 meciul a fost unul echilibrat, cu ocazii la ambele porti.

In prima repriza ambele echipe au trecut pe langa gol. Mai intai FCSB in minutul 3 prin Morutan, jucator al carui sut din afara careului a fost parat cu o mana de Novo.

Hermannstadt a replicat in minutul 13 la o faza fixa prin Rimane care, singur in careu, nu a nimerit poarta.

Bogdan Vintila a mutat cu Man si Coman la pauza, jucatori care in cele din urma aveau sa faca diferenta.

Vasile Miriuta s-a dovedit si el inspirat prin introducerea lui Debeljuh, jucator care a marcat golul lui Hermannstadt intr-o pozitie singur cu portarul Vlad. Finalizare pretentioasa pentru al saselea gol din acest an marcat de atacantul sibian.

Un gol marcat de gazde dupa o mare ocazie ratata de Coman la 0-0 singur cu portarul Novo. Centrare din dreapta oferita de Cretu si Coman a pus latul peste poarta.

FCSB a deschis jocul cu pasa pe jos pentru urcarea lui Cretu in careul advers la faza golului de 1-1. O actiune inteligent lucrata de oaspeti in fata unui careu advers supra aglomerat.

Apoi, in minutul 89, a venit scarita lui Coman din calcaiul lui Man si FCSB merge in careul de asi al Cupei Romaniei.

FCSB este singura echipa de playoff in semifinale, celelalte trei fiind din playout: Dinamo, Sepsi si Poli Iasi.