Cupa Romaniei

FC Voluntari, a doua echipa calificata in semifinalele Cupei Romaniei

O faza fixa a decis meciul dintre FC Buzau si FC Voluntari din faza sferturilor de finala in Cupa Romaniei.

Cosmin Achim a transformat de la punctul cu var, in minutul 55, un penalty obtinut de Robert Zamfir in duel cu Daniel Virtej.

O singura ocazie de gol au avut gazdele dupa deschiderea scorului, in minutul 61, cand portarul Rimniceanu a retinut lovitura de cap trimisa de Ciobanu.

"Ne dorim sa jucam finala, daca tot am ajuns pana aici. Sa vedem cu cine vom juca (n.r. - in semifinale).

"Nu ne multumim cu putin, vrem mai mult. Suntem constienti ca suntem intr-o forma buna, vrem sa mentinem linia. Suntem seriosi, ne pregatim. Cu siguranta ca aceasta perioada buna va continua", a declarat dupa meci Liviu Ciobotariu, antrenorul ilfovenilor.

Acesta a mai spus ca a menajat mai multi dintre titulari in meciul de la Buzau, printre acestia si Gabi Tamas.

FC Voluntari ajunge pentru a doua oara in semifinalele Cupei Romaniei, competitie pe care a si castigat-o in 2017.

Prima echipa calificata in semifinalele acestui sezon este Sepsi Sf.Gheorghe, finalista din 2020, dupa ce a trecut de Chindia Targoviste, cu 2-1 in deplasare.

Mai sunt programate in sferturi meciurile Politehnica Timisoara – FC Arges si ACSO Filiasi – Universitatea Craiova.