Cupa Romaniei

Dinamo invinge FCSB pentru calificarea in sferturile Cupei Romaniei

Sursă foto: Dinamo Facebook

La o saptamana de la infruntarea din campionat, Dinamo si-a luat revansa in fata rivalei FCSB, formatie pe care a invins-o in Stefan cel Mare, cu 1-0 (0-0).

Golul slovacului Adam Nemec din minutul 55 a facut diferenta si a adus calificarea lui Dinamo intre primele opt echipe din Cupa Romaniei.

O reusita care a fost prefatata de dubla ocazie a suedezului Morsay, jucator introdus de Ionel Gane din minutul 46.

A fost o centrare dintr-o lovitura libera de pe flancul drept si Nemec a marcat cu capul profitand de o total lipsa de marcaj din partea aparatorilor de la FCSB.

Echipa lui Anton Petre incepuse partea secunda cu Tanase, Olaru si Coman trimisi in teren pentru a forta calificarea.

Chiar si asa, Dinamo a fost echipa mai buna care a marcat meritat pe un fond de dominare.

Cea mai mare ocazie a oaspetilor a fost ratata de Olaru in minutul 85. Un sut din afara terenului respins de portarul dinamovist in corner.

Acelasi Esanu se opusese providential la sutul lui Oaida din minutul 77.

FCSB a castigat Cupa Romaniei in 2020 dupa o finala cu Sepsi.