Cupa Romaniei

Dinamo completeaza careul de asi in Cupa Romaniei

Victorie fara emotii pentru Dinamo, joi seara, pe terenul formatiei de liga secunda Dunarea Calarasi, scor 3-1, in ultimul sfert de finala din Cupa Romaniei.

Asa am trait Dunarea Calarasi - Dinamo

Dinamo a deschis scorul in minutul 32 prin Paul Anton la primul sut pe poarta.

Un sut sanatos din afara careului care l-a lasat fara reactie pe portarul Krell.

Anton si-a trecut in cont dubla in minutul 44 cu un sut din interiorul careului din centrarea lui Steliano Filip.

Un meci pe care Dinamo l-a inceput in corzi, gazdele de la Dunarea Calarasi ratand trei mari ocazii in primele zece minute.

Puljic a trimis prea incet inapoi, in minutul 7, si Esanu a blocat in extremis sutul lui Kanda din doi metri.

Doua minute mai tarziu Esanu a intervenit din nou decisiv, de aceasta data la sutul lui Sava din afara careului.

Seria ocaziilor pentru Dunarea Calarasi a culminat cu mingea trimisa de Cirstocea din afara careului in minutul 10. Minge respinsa in corner de acelasi Esanu.

Au venit golurile lui Dinamo si toata increderea gazdelor s-a prabusit.

Pe acest fond scorul a ajuns la 3-0 in favoarea bucurestenilor in minutul 63. Bejan a deviat in poarta o centrare din dreapta.

Dunarea Calarasi a redus din diferenta dupa patru minute prin Fotescu dintr-o lovitura libera.

Un gol care s-a dovedit o simpla furtuna intr-un pahar cu apa in ecuatia calificarii.

Dinamo completeaza tabloul semifinalelor Cupei Romaniei, faza a competitiei unde au mai ajuns Universitatea Craiova, Astra Giurgiu si divizionara secunda Viitorul Pandurii Tg.Jiu, formatie pregatita de Flavius Stoican si care se afla la cea mai buna performanta din scurta istorie.

Semifinalele se vor disputa in dubla mansa dupa un program care va fi stabilit in urma unei trageri la sorti care va avea loc la sediul FRF.