2
CSM Poli Iasi
Stefanescu 68' Mendes 10'

CSM Poli Iasi, prima echipa calificata in sferturile Cupei Romaniei

CSM Poli Iasi s-a calificat, marti dupa-amiaza, in optimile Cupei Romaniei dupa 2-0 pe terenul formatiei Unirea Slobozia, echipa de Liga a 3-a.

Pe un teren greu imbibat de apa iesenii si-au facut meciul usor inca din debut, deschizand scorul prin Pedro Mendes dintr-o lovitura de la 11 metri.

Experienta superioara i-a ajutat pe jucatorii lui Flavius Stoican, antrenor care si-a ispasit la Slobozia a treia si ultima etapa de suspendare, sa gestioneze avantajul minim de pe tabela.

Intrat in partea secunda, Stefanescu a inchis tabela cu o lovitura de cap in minutul 67 dupa o centrare din flancul drept.

Buca, atacantul gazdelor, a ratat in minutul 70 cea mai mare ocazie pentru Unirea Slobozia cu un sut din interiorul careului.

Portarul oaspetilor Kelava s-a accidentat in minutul 88 si n-a mai putut continua partida. Cum iesenii efectuasera toate schimbarile, in poarta a intrat Badic.

15:59

70'

Buca rateaza incredibil golul de onoare al gazdelor in acest meci cu un sut din interiorul careului.

68'

Gol Stefanescu!

Stefanescu majoreaza avantajul Iasiului cu o lovitura de cap dupa o centrare din dreapta.

46'

S-a reluat meciul de la Slobozia. O modificare la oaspeti, a iesit Danu Spataru jucator care avea un cartonas galben din prima repriza. Andrei Sin a intrat in locul acestuia.

14:50

Pauza in meciul de la Slobozia.

34'

Ocazie de 2-0 ratata de ieseni prin Bosoi, excelent aparut in fata portii la o centrare a lui Pedro Mendes. Portarul gazdelor, Dumitrescu, a respins in corner.

12'

Spataru reia pe langa poarta gazdelor. Se joaca in conditii infernale.

10'

Gol Mendes!

Pedro Mendes transforma o lovitura de la 11 metri si CSM Poli Iasi ia o optiune importanta pentru calificarea in sferturi.