1
U Craiova 1948
Ondaan 53'

Craiova lui Mutu elimina Petrolul in 16-imile Cupei Romaniei

Echipa U Craiova 1948 a obtinut, marti, calificarea in optimile de finala in Cupa Romaniei dupa 1-0 in deplasare cu Petrolul Ploiesti, prima clasata din Liga 2.

Terell Ondaan, atacantul in varsta de 28 de ani originar din Guyana, a marcat unicul gol al meciului la sapte minute dupa pauza.

Acesta a scuturat plasa portii adverse cu un sut din marginea careului petrolist.

Ondaana si-a trecut astfel in cont primul gol la U Craiova 1948.

Pentru Craiova lui Adrian Mutu este prima victorie intr-un meci oficial dupa cinci meciuri.

Un rezultat care inseamna o importanta gura de oxigen pentru formatia din Banie care peste cinci zile va avea o deplasare de foc la Botosani, a doua clasata in Liga 1.

FC Voluntari si Minaur Baia Mare sunt celelalte doua echipe calificate in optimile de finala din Cupa Romaniei.

20:40

90'

Lovitura libera pentru Petrolul. Urca in careul oaspetilor pana si portarul gazarilor.