Cupa Romaniei

Craiova completeaza careul de asi in Cupa Romaniei

Echipa U Craiova 1948 CS s-a calificat, joi seara, in semifinalele Cupei Romaniei dupa o victorie fara drept de apel, scor 3-0, obtinuta in deplasare contra celor de la FK Miercurea Ciuc, echipa de Liga a 3-a.

Pe un teren greu, mocirlos pe alocuri, inceputul de meci a fost mai mult o zbatere pentru mentinerea echilibrului.

Dupa cateva sarje ofensive ale gazdelor, Craiova a deschis scorul in minutul 27 prin Dimitrov, fundasul dreapta aparut la finalizare in careul advers. Bancu responsabil cu pasa decisiva.

Asa am trait Csíkszereda - Craiova in sferturile Cupei Romaniei

Un gol care a asigurat linistea in tabara formatiei din Banie.

Devis Mangia a schimbat inspirat pe final de meci, iar doi dintre jucatorii introdusi cu forte proaspete in teren au rezolvat definitiv ecuatia meciului.

Barbut a facut 2-0 in minutul 79 profitand de o gafa a portarului advers Bordas, iar bosniacul Koljic avea sa inchida tabela in minutul 90 cu o finalizare simpla din interiorul careului mic la pasa ideala oferita de Cicaldau.

Cele patru echipe calificate in semifinalele Cupei Romaniei sunt: Viitorul, Astra Giurgiu, CFR Cluj si U Craiova 1948 CS.

Csikszereda: Bordas - Majzik, Mitra, Lalic, Nemes - Veres, Csuros (Berde '87) - Nagy (Pal '62), Pantovic (Hodgyai '67), Antal - Bajko. Antrenor: Valentin Suciu;

U Craiova 1948 CS: Pigliacelli - Dimitrov, Donkor, T. Ferreira, Bancu- Bic, Mateiu - Drăghici, Nuno Rocha (Cicâldău '85), Mihăilă (Bărbuţ '74) - Fortes (Koljic '62). Antrenor: Devis Mangia;