Cupa Romaniei

Chindia, prima echipa calificata in optimile Cupei Romaniei

Echipa Chindia Targoviste s-a calificat, vineri seara, in optimile de finala in Cupa Romaniei, dupa ce a eliminat-o pe Hermannstadt in urma loviturilor de departajare, cu 4-2.

La finalul celor 90 si 120 de minute tabela a aratat 1-1.

Hermannstadt a deschis scorul in minutul 40 prin Romario Pires.

Un avantaj anulat de targovisteni trei minute mai tarziu prin executia spectaculoasa a lui Cherchez din marginea careului.

Pe finalul meciuli ambele echipe au ramas in inferioritate numerica.

Mai intai Fomba de la Chindia a vazut al doilea galben si a plecat mai devreme la cabine in minutul 80.

Zece minute mai tarziu echilibrul numeric era refacut dupa ce si Romario Pires a primit al doilea galben fiind si el eliminat.

S-a intrat in prelungiri unde niciuna dintre echipe nu a mai inscris, astfel ca loviturile de departajare au decis echipa calificata.

Hermannstadt a ratat primele doua lovituri, prin Buzan si Addae, de fiecare data portarul Moldovan intervenind decisiv.

Pentru Chindia au punctat Popa, Negut, Iacob si Neicutescu, in timp golurile sibienilor au fost aduse de Voda si Fortes.

Chindia - Hermannstadt 1-1
(4-2 la loviturile de departajare)

Echipe     1     2     3     4    5
Chindia     O     O    O    O
Hermannstadt     X     X    O    O

20:39 Neicutescu inscrie si o califica pe Chindia in optimile de finala.

20:38 Fortes o mentine in joc pe Hermannstadt.

20:38 Executie spectaculoasa a lui Iacob (Chindia) si gol de 3-1.

20:37 Voda (Hermannstadt) aduce primul gol pentru echipa sa cu o scarita pe centrul portii.

20:36 Negut (Chindia) inscrie cu un sut plasat.

20:35 Sibienii rateaza a doua lovitura prin Addae. Moldovan a aparat cu mana stanga.

20:34 Popa (Chindia) inscrie cu un sut pe jos (1-0).

20:32 Buzan (Hermannstadt) rateaza prima lovitura de departajare.

20:29 Scorul ramane egal dupa 120 de minute. Echipa calificata se va decide la 11 metri.

20:14 Start in a doua repriza de prelungiri.

19:55 A inceput prima repriza de prelungiri.

Min.90 - (CARTONAS ROSU) Echilibrul numeric este restabilit, dupa ce Romario Pieres vede si al doilea avertisment.
Min.80 - (CARTONAS ROSU) Fomba de la Chindia isi lasa echipa in inferioritate numerica dupa primirea celui de-al doilea galben.
Min.50 - (OCAZIE) Oaspetii trec pe langa golul doi la reluarea lui Buzan din interiorul careului.
19:03 A inceput repriza repriza secunda.

Min.43 - (GOL) Chindia egaleaza prin Cherchez. Sut superb din marginea careului la coltul lung in plasa laterala.
Min.40 - (GOL) Oaspetii deschid scorul prin Romario Pires.
Min. 21 - (OCAZIE) Fomba se inalta in careul oaspetilor la o centrare din lovitura libera si trimite pe langa poarta.
18:00 A inceput meciul de la Giurgiu. Se joaca in conditii de ceata densa.

Chindia: Moldovan - Căpuşă, Iacob, Fomba, Martac - Dulca, Dumitraşcu - Yameogo, Cherchez, Costea - Berisha.
Hermannstadt: Figueiredo - Belu, Viera, Stoica, Bastos - Romario Pires, Addae - Vodă, Buzan, Jo Santos - Fortes.

Ceață la Giurgiu, cu jumătate de oră înainte de startul meciului.