Cupa Romaniei

CFR Cluj, calificare la pas in sferturile Cupei Romaniei

Un meci dominat de la un capat la altul de CFR Cluj in fata celor de la CSM Poli Iasi, in fata carora ardelenii s-au impus cu 2-0 (1-0), victorie care echivaleaza cu accederea intre primele opt echipe din Cupa Romaniei.

Detinatoarea trofeului a inceput perfect si dupa sase minute golgeterul Cristi Bud marca cu o reluare din sase metri la centrarea ideala oferita din stanga de Camora.

Mare ocazie de 2-0 ratata de gazde in minutul 17 la reluarea lui Paun, jucator care nu a lovit prea fericit balonul.

Acelasi jucator a irosit o alta sansa de gol in minutul 34 din centrarea lui Bud de pe partea dreapta.

CSM Poli Iasi a avut o exprimare modesta pe teren si cea mai mare ocazie a trupei lui Eugen Neagoe a venit abia in minutul 70, cand Piccioni a reluat cu capul pe langa poarta mingea oferita de Mihalache.

Dan Roman, jucator care a trecut si pe la Iasi in trecutul recent, a stabilit scorul final in minutul 73 la prima atingere de balon din pasa lui Tiago Lopes. Acesta a fost primul gol marcat de Roman in tricoul CFR-ului.

Curiozitate

In partidele de azi s-a marcat de fiecare data foarte devreme. Timisoara in minutul 4 la Afumati, a castigat cu 3-0, Craiova in minutul 8 la Buzau, a castigat cu 2-0, si acum CFR in minutul 6.