2
Viitorul
Dragus 79' Gavra 65'

Botosani elimina Viitorul din Cupa Romaniei dupa un meci spectaculos

Partida cu cinci goluri, toate inscrise in repriza secunda, si o calificare spectaculoasa pentru FC Botosani in fata celor de la Viitorul.

Un 3-2 care s-a ridicat peste media campionatului, cu atat mai mult cu cat meciul de la Botosani s-a disputat pe un teren foarte greu, iar cei de la Viitorul au aliniat o echipa formata din jucatori foarte tineri promovati de Gheorghe Hagi din propria Academie.

Prima repriza a fost una alerta, dar saraca in faze de poarta. Finalul a fost salvat de ocazia celor de la Botosani la sutul lui Chitosca din afara careului. Portarul Chitosca a scos providential peste bara, dupa ce cu o faza in urma comisese un hent din care Botosaniul putea deschide scorul.

Meciul s-a deschis total in partea secunda dupa golul de 1-0 marcat de acelasi Chitosca in minutul 51 cu o lovitura de cap din sase metri.

Dupa doar sase minute Gavra restabilea egalitatea cu o executie spectaculoasa din afara careului. Un sut plasat care s-a dus aproape de vinclu.

Roman a readus Botosaniul in avantaj cu un sfert de ora inaintea finalului celor 90 de minute regulamentare. Un sut intepat din interiorul careului pe langa Tordai.

Doar patru minute s-au bucurat gazdele de avantaj, tanarul Dragus egaland cu un calcai de toata frumusetea. O executie pretentioasa din sase metri la o centrare venita din stanga.

Meciul se indrepta spre prelungiri cand Plamada a punctat pentru 3-2 aducand calificarea Botosaniului in sferturi.

22:53

Fluier final.

90'

Dragus reia peste poarta si iroseste sansa egalarii.

82'

Gol Plamada!

Plamada o readuce pe FC Botosani la conducere intr-un meci cu adevarat nebun.

79'

Gol Dragus!

Pustii lui Hagi nu se lasa si Dragus inscrie cu calcaiul din centrarea lui Dumitrescu.

75'

Gol Roman!

Intrat la pauza in formatia gazda, Roman readuce Botosaniul in avantaj cu o executie spectaculoasa.

65'

Sunt momente in care cei de la Viitorul forteaza mai mult si cauta sa dea lovitura.

65'

Gol Gavra!

Gol de generic marcat de Gavra cu un sut senzational din 20 de metri.

51'

Gol Chitosca!

Chitosca deschide scorul din a treia incercare. A fost o centrare a lui Tarsa din stanga si Chitosca a pus capul in sase metri.

48'

Chitosca trimite in plasa laterala.

46'

21:48

Pauza la Botosani.

42'

Tordai se opune golului la sutu lui Musat din afara careului. O minge care se ducea sub bara.

37'

Acelasi Tordai se revanseaza si scoate in extremis sutul lui Chitosca din lovitura libera.

36'

Tordai scapa mingea la limita careului si pune mana pe balon in afara suprafetei de pedeapsa. Lovitura libera periculoasa pentru gazde.

31'

Faza luata pe cont propriu de Kuku si finalizare cu sut din afara careului. Mingea se duce peste poarta.