2
Astra Giurgiu
Chipirliu 115' Balaure 111'

Astra trece de Chindia dupa prelungiri

Astra Giurgiu a avut nevoie de 120 de minute pentru obtinerea calificarii in sferturile de finala ale Cupei Romaniei dupa 2-0 cu Chindia Targoviste, echipa de Liga a 2-a.

Balaure a deschis scorul in minutul 111 cu un sut din sase metri la o faza suspecta la limita offside-ului.

Targovistenii au incasat al doilea gol patru minute mai tarziu de la Chipirliu, jucator care a deviat cu sansa in poarta pentru prima sa reusita in tricoul Astrei Giurgiu.

Acelasi Chipirliu ratase in minutul 106 cu capul din 6-7 metri o buna sansa de gol.

Astra a avut un gol anulat pentru offside la Abang in minutul 98, pentru ca doua minute mai tarziu Moise sa trimita in bara.

In timpul regulamenar de joc echipa lui Edi Iordanescu a controlat jocul si a irosit cele mai mari sanse de gol.

La una dintre aceste faze iminente de gol aparatorul Dumitrescu de la Chindia a scos in extremis de pe linia portii mingea trimisa de Abang in minutul 69.

In finalul primei reprize Le Tallec a ratat singur cu portarul Meila.

21:03

Se termina meciul si Astra obtine calificarea in sferturile Cupei Romaniei.

Prelungiri 2

115'

Gol Chipirliu!

Chipirliu marcheaza primul sau gol in tricoul Astrei dintr-o deviere norocoasa.

111'

Gol Balaure!

Balaure deschide scorul din sase metri la o faza singur cu Abang. Pozitie la limita offside-ului.

106'

Ocazie ratata de Chipirliu cu capul din 7-8 metri.

106'

Incepe ultima repriza de prelungiri.

Prelungiri 1

100'

Moise suteaza in bara!

98'

Gol anulat Astrei pentru un offside Abang.

92'

Balaure intra in locul lui Ionita.

91'

Pauza 2
20:24

Finalul celor 90 de minute. Meciul intra in prelungiri.

81'

Chipirliu in locul lui Le Tallec la Astra.

80'

Nisipeanu intra in locul lui Serban la Chindia.

78'

Meila se opune la suturile lui Ionita si Gheorghe.

69'

Mare ocazie de gol pentru Astra. Dumitrascu scoate de pe linia portii mingea trimisa de Abang cu pretul unei accidentari la genunchi.

63'

Ionita centreaza pe jos in careul Chindiei dintr-un corner si mai multi jucatori dau pe langa minge.

59'

Chechez in locul lui Neicutescu. De asemenea Liviu Mihai in locul lui Negut.

57'

Abang in locul lui Biceanu. Astfel, Edi Iordanescu forteaza cu doi atacanti.

51'

Sut bun trimis de Neicutescu din afara careului. Mingea ocoleste de putin poarta.

47'

Honciu trimite direct in bratele lui Iliev dintr-o lovitura libera.

46'

Se reia jocul. O schimbare la Astra: Gheorghe intra in locul lui Nyuiadzi.

19:18

Pauza in meciul de la Giurgiu.

44'

Le Tallec rateaza deschiderea scorului singur cu Meila. Blocheaza portarul targovistean.

38'

Meila respinge in corner sutul lui Ionita din interiorul careului. Cea mai mare ocazie de pana acum a meciului.

37'

Seto este avertizat pentru o interventie intarziata asupra lui Negut.

36'

Executie slaba a lui Moise direct in bratele portarului.

35'

Galben incasat de Honciu pentru un fault in propria jumatate de teren.

31'

Jocul se muta la cealalta poarta unde Ionita rateaza de putin tinta cu o executie spectaculoasa din afara careului.

31'

Honciu primeste in fata portii si trimite slab in bratele lui Iliev. Una dintre putinele actiuni ofensive ale Chindiei.

27'

In cele din urma atacantul francez al Astrei si-a revenit si continua partida.

25'

Le Tallec a cazut rau dupa un duel aerian si acuza o accidentare la piciorul stang.

13'

Sut incercat de Moise din afara careului. O minge pe directia portarului gazdelor, Mieila.

1'

Start de partida. Chindia este gazda, dar se joaca la Giurgiu pe terenul Astrei.

18:45

Chindia Târgoviște: Meilă - Martac, Acasandrei, Ciobotariu, Dumitrașcu - Șerban, Honciu, Pencea, Neguț - Bâtfoi, Neicuțescu;

Astra: Iliev - Butean, Polczak, Erico da Silva, Radunovic - Moise, Seto, Biceanu - Ioniță II, Le Tallec, Nyuiadzi.