Cupa Romaniei

Astra Giurgiu si U Cluj, victorii la scor in saisprezecimile Cupei Romaniei

Echipele Astra Giurgiu si Universitatea Cluj s-au calificat, duminica, in optimile de finala din Cupa Romaniei.

Giurgiuvenii au trecut in deplasare de divizionara secunda Ripensia Timisoara, cu 5-1.

La pauza scorul a fost egal, 1-1.

Au marcat Sokovici pentru gazde in minutul 22, respectiv Montini '5, '60, Răduţ '47, Azulay '82, V. Gheorghe '89 pentru Astra Giurgiu.

Intr-o alta partida, Universitatea Cluj a facut scorul acestei faze de pana acum, 8-2 cu Husana Husi, echipa de Liga 3.

La pauza tabela arata deja 5-1 pentru Sepcile Rosii.

Ștefănescu a deschis scorul rapid, în minutul 2. Până la pauză, pentru ”U” au mai punctat Dican, Golan și Sergio Ribeiro cu o dublă.

Gazdele au marcat de la 11 metri prin Agrigoroaei in minutul 28.

În a doua parte, Ștefănescu și Golan au reușit și ei să ajungă la două goluri înscrise. Berci a transformat un penalty cu 10 minute înainte de final.

Duminica mai sunt programate duelurile intre echipele de Liga 1: FC VoluntariGaz Metan Medias si Politehnica Iasi – CFR Cluj (meciul se joaca in Gruia).