Cupa Romaniei

Astra Giurgiu, prima finalista in Cupa Romaniei

Echipa Astra Giurgiu s-a calificat, miercuri seara, in finala Cupei Romaniei dupa 2-2 in returul cu CFR Cluj de pe teren propriu.

Astra a condus cu 2-0 dupa reusitele lui Butean din lovitura libera (34) si a lui Alibec din lovitura de la 11 metri (38).

Pana la pauza CFR Cluj a redus din diferenta prin Costache din pasa lui Omrani (42).

In partea secunda echipa vizitatoare a egalat prin acelasi Costache in minutul 66, dupa ce Deac ratase o lovitura de la 11 metri un minut mai devreme.

Calificarea se jucase insa din meciul tur, cand Astra Giurgiu a invins cu 3-1 in Gruia.

A doua finalista se va decide intre Viitorul si U Craiova 1948 CS, meci programat joi seara de la 19:45 la Ovidiu.

In tur a fost 2-1 pentru Viitorul.

Astra Giurgiu: Lazar - Butean, Erico, Cestor, Radunovic - N. Roşu (Biceanu '89), R. Pires - V. Gheorghe (Begue '73), Alibec, Llullaku - Zoua (Dima '76). Antrenor: Costel Enache;

CFR Cluj: Jesus Fernandez - Peteleu, Mureşan, Lang, Camora (Manea '46)- Hoban, Males - Costache, Moutinho (Ţucudean '61), A. Ioniţă (Deac '35)- Omrani. Antrenor: Dan Petrescu;

Cartonaşe galbene: Peteleu '16, Costache '35, Maleş '68;