Cupa Mondiala de Fotbal

Spania castiga in prelungiri la Tbilisi. Fosta campioana mondiala a fost condusa la pauza | Moldova umilita in Danemarca

Ibericii au evitat surpriza in deplasare cu Georgia, meci pe care l-au castigat in extremis, cu 2-1, in urma unui gol marcat in minutul 90+2.

Gruzinii au deschis scorul prin Kvaratskhelia in penultimul minut al primei reprize dupa o patrundere in viteza.

Mijlocasul in varsta de 20 ani a inscris cu un sut pe jos la coltul lung.

Spania a egalat la 11 minute dupa pauza prin Ferran Torres, jucator care a reluat in poarta din apropiere o centrare a lui Jordi Alba.

Meciul se indrepta spre un egal care ar fi lasat Spania fara victorie in primele doua runde cand, in minutul 90+2, Olmo a adus victoria campioanei mondiale din 2010 cu un sut din afara careului.

Georgia a incheiat meciul in inferioritate numerica, dupa ce Shengelia a primit cartonasul rosu direct in minutul 90+4.

Spania remizase in prima etapa a preliminariilor, scor 1-1, pe teren propriu cu Grecia.

Pentru Georgia este a doua infrangere dupa 0-1 in deplasare cu Suedia lui Zlatan Ibrahimovic.

Intr-o partida din Grupa F, Danemarca a invins Moldova, cu 8-0, stabilind un nou record la nivel international.

Precedentul record fusese stabilit la un meci cu Grecia din 1989, castigat de Danemarca, cu 7-0. Doua dintre golurile de atunci fusesera marcate de fratii Laudrup.

Revenind la meciul cu Moldova, danezii au marcat cinci goluri in primele 21 de minute.

Pentru Moldova este cea mai grea infrangere din istorie.

Campioana mondiala Franta a castigat in Kazahstan, cu 2-0, dupa ce Mbappe a ratat o lovitura de la 11 metri.

Cu acelasi scor s-a impus si Anglia in Albania, prin reusitele lui Kane si Mount.